Çeşme Su Sporları
 1. Anasayfa
 2. Çeşme

Çeşme Su Sporları

0

Çeşme ilçesi ve civarındaki coğrafik özellikler, bu bölgeyi su sporları için oldukça elverişli bir konuma sahip kılmıştır. Su sporları ile ilgili uluslararası birçok etkinlik ve festivale ev sahipliği yapan Çeşme ilçesi, Alaçatı koylarında yapılan Windsruf ( Rüzgâr Sörfü) sporu için en uygun bölgeler arasında yer almaktadır. Çeşme su sporları kategorisinde yer alan rüzgâr sörfü, uygun ekipmanlar kullanılarak yelkenin rüzgârla doldurulması ile sörf tahtasına yön vererek yapılan bir spor türüdür. Bölgenin sörf yapmak için oldukça elverişli rüzgârlara açık olması, Çeşme Alaçatı yöresini dünyanın sayılı sörf alanlarından biri haline getirmiştir.

Çeşme Su Sporları

Rüzgâr sörfü dışında Kite surf olarak bilinen ve yine rüzgârın kuvvetinden faydalanmak suretiyle uçurtmaya doldurulan havanın etkisiyle, sörf tahtasının üzerinde deniz yüzeyinde yapılan bir spor faaliyetidir. Gerek çeşme gerekse Alaçatı bölgesinde profesyonel eğitmenler, su sporları ile ilgili eğitimler veren kurslar vasıtasıyla su sporlarının gelişimine katkı sağlamaktadır. Çeşme su sporları açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Bölgede Jet ski, su kayağı, dalış etkinlikleri, sup sörf, Parasailing, Wakeboard, Kneeboard, kano gezileri, Flyboard, deniz bisikleti gibi birçok spor faaliyeti yapılabilmektedir.

Çeşme’ye Ulaşım

Çeşme Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil rotalarından biri olması sebebiyle, özellikle yaz tatillerinde yerli ve yabancı yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Ulaşım konusunda birçok seçeneğe sahip bulunan Çeşme’ye ulaşım için öncelikle İzmir’e gelmek gerekir. Hava yoluyla İzmir’e gelebilmek için İzmir Adnan Menderes havaalanına gelmek, oradan da Çeşme istikametine sürekli olarak düzenlenen otobüs seferlerinden yararlanmak gereklidir. Başka bir seçenekte, araç kiralama yöntemini kullanarak ulaşım sağlamaktadır. Karayolu ile İzmir’den gelişlerde, Çeşme otobanını kullanarak 1 saat gibi kısa bir sürede erişim sağlanabilmektedir.

Çeşme Su Sporları Bölgesinde Yer Alan Oteller

Çeşme ilçesinde su sporları faaliyetlerine en yakın bölgelerde yer alan konaklama tesisleri her yıl büyük kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır. Gerek Çeşme gerekse Alaçatı mevkiinde yer alan oteller farklı bütçe seçeneklerine uygun olarak yer almaktadır. Çeşme su sporları bölgesinde yer alan oteller yaz sezonundaki %100 doluluk seviyesinde oldukları için erken rezervasyon önem taşımaktadır.

Radisson Blu Resort: Alaçatı’ya rüzgâr sörfü için gelen konukların sıklıkla tercih ettiği oteller arasında yer almaktadır. Çeşme’ye 9 km uzaklıkta bulunan otel tarihi taş evleri dekoru, olağanüstü manzarası, lezzetli yemekleri ve sörf tesisleriyle su sporu düşkünlerinin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer almaktadır. Otelin önünden her 15 dakikada bir Çeşme minibüsleri geçmekte bu da ulaşımı oldukça kolay gale getirmektedir. İki kişilik bir gecelik konaklama kahvaltı dahil olmak üzere 280 TL civarında olup tüm odaları klimalıdır. Otel içerisinde ücretsiz internet erişimi sağlanmaktadır.

Çeşme Su Sporları 3

Ilıca Otel& Spa: Çeşme Boyalık mevkiinde yer alan otelde 2 kişilik bir gece konaklama fiyatı kahvaltı dahil olmak üzere 450 TL civarındadır. Mükemmel bir manzaraya sahip olan otelde, 5 yıldızlı konaklamanın gereği olan tüm konforlar mevcut. Otelin temizliğinden, personelin davranış tarzına kadar her şeyin mükemmel yürütüldüğü otelin yemekleri de oldukça lezzetli. Su sporlarına düşkün yabancı turistler tarafından tercihe edilen otelde, hafızalardan silinmeyecek bir tatil için gereken her şey var.

Çeşme Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Çeşme ve Alaçatı bölgesine su sporları yapmak amacıyla gelen birçok ziyaretçinin eğlence ihtiyacına yönelik olarak birçok eğlence mekânı hizmet vermektedir. Yerli ve yabancı konukların birlikte eğlenmesine olanak sağlayan Çeşme bölgesinde yer alan eğlence mekânları bölgenin dünya çapında bir marka haline gelmesine destek sağlamaktadır.

Star Bar: Çeşme inkılap caddesinde bulunan mekân gerek müzik tarzıyla, gerekse müşteri hizmetlerindeki profesyonel davranışlarıyla övgüyü hak eden mekânlar arasında yer alıyor. Muhteşem bir Açıkhava bölümü bulunan bar, merkezdeki kilisenin hemen yanı başında olması sebebiyle herkesin bildiği bir mekân olarak tanınıyor. Lezzetli kokteylleri gayet makul fiyatlarla servis ediliyor ve barda çalışan sanatçıların canlı müzik performansı mutlaka dinlenmesi gereken bir kalitede.

Marrekech Beach Club: çeşme Sakarya mahallesinde yer alan mekân hem beach club, hem de eğlence mekânı olarak hizmet veren nadide yerler arasında yer alıyor. Genel olarak ünlülerin uğrak yerleri arasında bulunan tesis mükemmel bir ambiyansa sahip. Giriş ücreti alınan bir club ve içecekler diğer mekânlara nazaran biraz daha pahalı. Buna rağmen oldukça dolu eğlence gecelerine şahit olunan barın müzikleri oldukça kaliteli ve eğlence sınırsız. Plajı ayrı bir güzel olan tesis Aya Yorgi’de bulunan en iyi mekânlar arasında yer alıyor.

Restoranlar

Yeme içme hizmetleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan restoranlar, su sporları için bölgede bulunan birçok ülkenin damak tadına uygun ürünlere sahip menülerle hizmet veriyor. Çeşme bölgesinde yer alan restoranlar yaz sezonlarında sürekli kalabalık.

Balıkçı Niyazi: Kültür mahallesi Konak Alaçatı adresinde bulunan restoran, Deniz mahsulleri ve Akdeniz mutfağının hakim olduğu bir menüye sahip. Marinada mükemmel bir konumda yer alan restoran dalga sesleri arasında keyifli akşam yemekleri için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Karides ve ahtapot lezzet olarak mutlaka denenmesi gereken yiyecekler olarak tavsiye ediliyor. Fiyat olarak biraz yukarılarda olmasına rağmen, temizliği ve kaliteli servis sunumu fiyatı ikinci plana atıyor. Tek sıkıntı kapalı alanlarda sigara içilmesi ve özellikle yaz sezonunda oldukça kalabalık olması.

Ferdi Baba Restoran: Alaçatı marinada bulunan restoran, menüsünde Akdeniz, Türk ve deniz mahsulleri bulunduruyor. Denize nazır konumu ve manzarasıyla mükemmel ötesi bir mekân olarak ün yapmış. Rezervasyon yapmak suretiyle gidilebilen bir yer olduğu için, her şey azami dikkatle ve özenle yapılıyor. Balık çeşitleri ve deniz mahsullerinin tamamında mükemmel bir tarza sahip olan mekânda fiyatlar emsal yerlere oranla biraz daha yüksek. Ailece güzel bir akçam yemeği yiyip rakı-balık keyfi yapmak için en ideal mekânlar arasında yer alıyor.

Çeşme Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Çeşme bölgesinde özellikle Alaçatı su sporlarına gönül vermiş profesyonel veya amatör binlerce sporcunun uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Yıl boyu sürekli eden rüzgâr sebebiyle rüzgâr sörfü konusunda dünyanın en elverişli sahillerine sahiptir. Çeşme bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler su sporlarına verilen önemi göstermek adına her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu festivaller arasında yer alan Windsurf Dünya kupası yarışmaları Çeşme ve Alaçatı’yı dünyada tanınır hale getiren en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Çeşme Su Sporları 4

Pwa Windsurf Dünya Kupası: Her sene Ağustos aylarında düzenlenen dünya kupası yarışmalarının bir ayağı da Alaçatı sahillerinde yapılmaktadır. Dünyanın bütün su sporu meraklılarına hitap eden yarışmalar sırasında müzik gruplarının konserleri ve canlı performanslar yapılarak sahillerde sabahlara dek süren eğlenceler yapılmaktadır.

Alaçatı Fishing Uluslararası Balıkçılık Turnuvası: 2012 yılından beri uluslararası bir önem kazanması sebebiyle, günümüzde yaklaşık 80 tekne ve 350 den fazla amatör balıkçının katıldığı dünyanın hatırı sayılır festivalleri arasında yer alıyor. Alaçatı piyano festivali, Alaçatı ot festivali, uluslararası çeşme müzik festivali gibi birçok etkinlik sayesinde ülkemizin cennet köşesi Çeşme, her geçen gün dünyanın en tanınan bölgeleri sıralamasında yükselmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
thumbnail

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir