Çimağıl Mağarası
 1. Anasayfa
 2. Bayburt

Çimağıl Mağarası

0

Çimağıl Mağarası Bayburt il sınırlarında yer alan yamacın alt kısmında muhteşem görüntüsü ile yer alan taş mağarasıdır. Mağaranın giriş kısmında yer alan ve eski zindan görüntüsünü oluşturan demir kapı bir an için ürpermeye neden olabilir. Doğal görünümü ile sizleri etkileyecek olan Çimağıl Mağarası yaklaşık bir kilometreye uzanan bir uzunluğa sahiptir. İç kısmında yer alan 11 farklı bölüm bulunmaktadır.

Mağara içinde yer alan sarkıt ve dikitler tamamen doğal yapısı ile harika görüntüler oluşturmaktadır. Gezintileriniz esnasında mağara içinde yer alan çiçekler, doğal travertenler en çok ilginizi çekecek türden oluşumlar olacaktır. İç kısmına doğru ilerleyen yolun dar olması esrarengiz bir hava veriyor. Sarkıtlar arasından geçerken yapılan ışıklandırmalar tam yeterli değil.

Çimağıl Mağarası 2

Fakat bu hali ile verdiği esrarengiz görüntü sizlerin etkilenmesine vesile olacaktır. Fil kulakları olarak adlandırılan doğal oluşumlar yine sizleri etkileyecek türden olacaktır. Bölümler arasında geçerken rahat geçiş için kullanılan demir bir basamak bulunuyor. Buzul görünümlü sarkıtlar da yine görülmeye değer bir şekilde sergileniyor. Tamamen doğal bir şekilde yer alan mağara içindeki gezintileri kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Çimağıl Mağarası Nerede?

Bayburt il merkezi sınırlarında yer alan doğal mağara Erzurum kara yolu üzerinde yer almaktadır. İl merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır. Aşağı Çımağıl köyü sınırlarında yer alan mağara ihtişamlı görüntüsü ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ülkemizde bir çok doğa harikası yerler gibi burası da kendine münhasır özellikler taşımaktadır. Bunun nedeni doğal yapısını ilk günkü gibi korumasıdır.

Çimağıl Mağarası Nasıl Gidilir?

Doğal güzelliği ile ünlü olan yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük akınına uğrayan mağaranın gidiş güzergahı il merkezinden Erzurum kara yoluna doğrudur. Özel araçlarınız ile yapacağınız yaklaşık yarım saatlik sürüş ile mağaraya ulaşabilirsiniz. Hatta araçlar mağaranın ağzına kadar gidebiliyor. Bu nedenle de ulaşımı kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çorum Gezilecek Turistik Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir