Datça Apollon Tapınağı
 1. Anasayfa
 2. Datça

Datça Apollon Tapınağı

0

Datça Apollon Tapınağı kadim Yunan medeniyetine ışık tutan önemli eserler arasında yer alıyor. Kısa süre önce gün yüzüne çıkarılan önemli eserlerden olan Apollon tapınağı Emecik ve Knidos Antik kentlerinin kesişim noktasında ve çevresinde yer alıyor. Bölgede yapılan ilk kazılar sonucunda ulaşılan tüm eserler günümüzde Marmaris Arkeoloji müzesinde yer almakta.

Datça Apollon Tapınağı Tarihi

Tarihi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan Datça Osmanlı döneminde Sultan Reşat döneminde bir dönem Reşadiye olarak da anılmıştır. Cumhuriyet döneminde tekrar Datça olarak anılan bölge bu nedenle kısa tarih içinde bile uzun bir geçmişi saklamaktadır. 235 km varan sahil şeridi yanı sıra 52 koyu ile turistler için oldukça fazla alternatifi bir arada sunmaktadır. Zengin Flora ve Faunası bölgeyi tatil cennetlerinden birine dönüştürmüştür.

Matematiğin temellerinin atıldığı yer olan Datça da filozof Eudoxus en pürüzsüz yontulan heykel Çıplak Afrodit yanı sıra Heykeltraş Praxiteles gibi ünlü isimlere ev sahipliği yapan Knidos yeni adı ile Datça içinde en geniş gezilecek yerler arşivini bulunduran adreslerin başında gelmektedir.

Datça Apollon Tapınağı 4

Gebekum

Akdeniz’in tortulaşan fosil materyalleri üzerinde yer alan ve her yıl büyümeye devam eden plaj şimdiler de 7 km bulan bir büyüklüğe sahiptir. 3 ve 4 Arkeolojik zaman diliminden günümüze ulaşmayı başaran bölge içinde bulunan sığ suların küçük adalara ulaşılmasında yürüyüşü yeterli kılıyor.

Kızlan Köyü

Datça’ya 8 km Apollon tapınağına 5 km uzaklıkta bulunan Kızlan köyü sahip olduğu değirmenler ile kendine bölge de yer edinmiş bir adres olma özelliği taşıyor. Bölge de yer alan en verimli ovaların üzerinde kurulan bölge narenciye üretimi için oldukça önemli bir arazi olma özelliği taşıyor. Ayrıca dünyanın en önemli zeytin üretimi yapılan bölgeleri de yine bu coğrafyada yer alıyor. Doğa yürüyüşleri için son derece elverişli bir araziye sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Datça Apollon Tapınağı Ulaşım

Marmaris Datça yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz adres, sizi önce Emecik köyüne ardından da Apollon tapınağı alanına taşıyacaktır. 1998-2006 yılları arasında başlayan kazılar günümüze kadar sürmüştür. Erken dönem Bizans eserlerinin de yer aldığı bölgeye ulaşmak için Hava limanı ya da kara yolları kullanarak gelmek mümkündür. Eğer bölge de farklı adreslere ulaşmak isterseniz araç kiralama olanaklarından yararlanmanız faydalı olacaktır.

Datça Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölgeye tatil için gelecekseniz iyi bir konaklama yeri size tarihten çok daha fazlasını sunacaktır. Bu yönü ile bakıldığı zaman iyi bir otel sizin için eşsiz anıların oluşmasını sağlayacaktır.

Adaburnu Gölman Beach Datça

Emecik köyü mevkiinde yer alan otellerden biridir. Bu sayede Apollon antik kenti başta olmak üzere pek çok özel mekana ulaşmanız mümkün olacaktır. Milas hava limanından 180 km uzakta olan bölge Marmaris merkezine 54 km uzaklıkta ve Datça Merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Denize sıfır olan işletme Dalaman hava limanına 140 km mesafe de yer almaktadır.

Datça Apollon Tapınağı 5

Genel Özelliklerine baktığımızda 2013 yılında tamamen yenilendiği ve şimdilerde çok daha konforlu ve özel bir mekana dönüştüğünü söylemek mümkün olmaktadır. Kendine özel kum plajı bulunan adres de 2 adet açık havuz yanı sıra bir adet de çocuk havuzu bulunmaktadır.

Mutfak ve İçecek

Tesisin sahip olduğu en önemli ayrıcalıklardan biri de hiç şüphesiz A la Carte menüye sahip olmasıdır. Açık ve kapalı alanları bulunan Restoranı ile tesis hizmet sunmaya devam etmektedir.

Tesiste yer alan sosyal alanlar arasında su parkı ve aqua park gibi özel mekanlar oldukça ilgi çekici özelliklere sahiptir. Ayrıca tesis de bulunan spor salonu ve dünya hamamları ayrıcalıkları konuklarının kullanımına sabah 09:00 ile gece 24:00 arasında açıktır. Tesis içinde yer alan açık ve kapalı alanlarda yüksek hızda internet ayrıcalığı ücretsiz sunulmaktadır.

Datça Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Gündüz restoran akşam gece kulübü olan özel mekanlar arasında yer alan son derece özel bir mekandan söz etmemiz gerekiyor.

Dadyadost

Bölge de yer alan en yüksek müşteri memnuniyeti sunan adresler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile bakıldığı zaman hem mutfak kalitesi hem içki kalitesi hem de hizmet kalitesi ile oldukça önemli bir mekan olduğu ortaya çıkmaktadır.

Datça Apollon Tapınağı 6

İşletme akşam 20:00 kadar akşam yemeğinin yenilebileceği bir adres. Sonrasında ise mekan yavaş yavaş çehre değiştirmeye başlıyor. Bu nokta da işletme için oldukça özel olan müzikler ve müzisyenler ortaya çıkmaya başlıyor. Türkiye de ve Dünyada başarı kazanmış pek çok müzisyenin sahne aldığı adres de her ayrıntı özel planlanmış durumda. Konuklarında müziğe katılması mümkün. İşletme Cuma ve Pazar günleri en büyük yoğunluğu yaşıyor. Bölge halkının mekana çok ilgi gösterdiği söylenemezken turistler için en çok tercih edilen adresler arasında yer alıyor.

Datça Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Datça da hızlı bir şeyler yemek isteyenler için olduğu gibi özel akşam yemekleri içinde hizmet veren en önemli restoranlar arasında Cafe Inn isimli bir mekan oldukça büyük önem taşıyor. Hizmet kalitesi ile büyük başarı toplayan mekan da Pizza yanı sıra Akdeniz mutfağı ve Türk mutfağı ile birlikte Avrupa Mutfağı da yer alıyor.

Yemek kalitesinden %95 başarı puanı alan işletme, hizmet fiyat anketinden de %90 başarı puanı almayı başarmış durumda. Mekanın atmosferi de %95 puan alarak tavsiye edilen işletmeler arasında yer almasını sağlamış durumda. Sabah 09:00 da hizmet vermeye başlayan işletme akşam 22:00 kadar çalışmaya devam ediyor.

Datça Apollon Tapınağı Özeti

Datça Apollon tapınağı içinde tarihi, sanatı heykeli ve edebiyatı olduğu kadar bilimi ve matematiği barındıran bir uygarlığın eseri olması yönü ile ortak bilinç ve medeniyet adına çok önemli izleri taşıyor. Bu yönü ile bakıldığında Datça ve bölgeyi gezmeniz hem sizin için hem de yakınlarınız için oldukça faydalı olacaktır.

Çünkü bölge de yılın her ayı ve günü devam eden yaşam ve medeniyet tarihin izlerinden yürümeye devam etmektedir. Akan tarih içinde onlarca farklı medeniye ev sahipliği yapan bölge de yer alan tarihi kalıntıları gözlemlemek küçük büyük her bireyin dünyaya olan bakış açısını değiştirecektir. Bu yönü ile incelendiğinde özellikle küçük bireylerin dünyayı anlamaları ve anlamlandırmaları için oldukça büyük katkı sağlayacaktır.

Pek çok sanatçının sanata başladığı yer olarak gösterilen Datça geçmişi ve antik tarihi ile konuklarına sadece bir tatil vaat etmiyor. Aynı zamanda yürüyüş özel manzaralar ve insan azminin en önemli örneklerini sunuyor. Değişen medeniyetlere dinlere ve kimliklere karşın insanın istediğinde geçmişe saygılı ve uyumlu bir şekilde yaşayabilmesinin en önemli ayrıntılarını sunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bodrum-kadi-kalesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir