Didim Apollon Tapınağı

Didim Apollon Tapınağı
PAYLAŞ

Tarihi yapıları gezmekten hoşlananlar için Apollon tapınağı nerededir ve Apollon tapınağı hangi ilimizdedir sorusu enfes bir tatilin başlangıcı olabilir. Zira Apollon Tapınağı turizm merkezi olan Aydın’ın Didim ilçesinin içinde yer almaktadır. Didim Apollon Tapınağı hikayesi ile de tarihin izlerini taşır. MÖ 600’lü yıllara kadar giden tapınağın MÖ 494 yılında Persler tarafından yakıldığı söylenmektedir.

Didim Apollon Tapınağı

Didim Apollon Tapınağı ve Tarihi Önemi

Bu hadiseden sonra tekrar tamir edilen yapı günümüzde kalıntıları ile birlikte on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik kalıntılar enfes bir şekilde fotoğraf çekmek için de geniş bir yerleşke sunmaktadır. Ayakta kalan sütunların boyutu devasa bir yapının kalan numunesidir adeta.

Apollon Tapınağı çok büyük bir yapı olarak dikkat çekmekte ve kalan sütun ayakları bu yapının ne denli ihtişamlı olduğunu da gözler önüne sermektedir. Apollon tapınağı giriş ücreti oldukça uygun ve ekonomiktir. Bu ücret mukabilinde içeride tapınak kalıntıları ile birlikte didim apollon tapınağı medusa heykeli de görülebilmektedir.

Bu harika kabartma günümüzde ortadan ikiye ayrılmış vaziyette de olsa ilk günkü kıvrımlarını ve sanat ayrıntılarını hala korumaktadır. Dünyanın en meşhur medusa kabartmalarında olan bu kalıntı çok muazzam bir şekilde kendini korumuştur. Ve bugün tarih meraklılarının uğrak yeri olmuştur. Ayrıca Apollon tapınağı girişindeki yazı Sokrat’a ait olan Kendini Bil ifadesi hayli manidardır.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR