Didim Apollon Tapınağı
 1. Anasayfa
 2. Didim

Didim Apollon Tapınağı

0

Apollon Tapınağı Tarihi ele alındığında antik yunan döneminden günümüze kadar ulaşmış değerli eserler arasında olduğu görülmektedir. Didim de yer alan tapınak kutsal bir alanı temsil etmektedir. Heredot’a dayanan kaynaklara göre M.Ö 600 Yüzyıl da Mısır Kralı 2. Nekho ve Lidya Kralı Kroisos bu mabette adaklarını Apollon’a sunmuştur. Fakat günümüze kadar bu önemli eserin sadece bir bölümü gelebilmiştir. Çünkü M.Ö 494 Yılında Pers kuvvetleri tarafından tapınak tahrip edilmiş ve yakılmıştır.

İlk inşası düşünüldüğünde küçük olan bu mabet daha sonra M.Ö 311 Yılında yeniden inşa edilmiştir. Seleukoslar tarafından yapılan değişiklik ile devasa boyutlara ulaşan mabet oldukça uzun bir süre inşası devam eden yapılar arasında yer almaktadır. Zira antik tapınağın etrafında yapılan araştırmalar Roma dönemine kadar bölge de inşa çalışmalarının sürdüğünü göstermektedir. M.S 250 Yılında ise bölgeye ilgi kaybolmaya başlamıştır. M.S 385 Yılında ise Theodosios tamamen mabet üzerindeki çalışmaları durdurmuştur. Ortaya çıkan Hristiyan inancı ile mabet bir kiliseye dönüştürülmüş olmasa da bir bölümü kilise olarak kullanılmıştır.

Didim Apollon Tapınağı

Milattan önce insanların büyü fal ve benzeri kehanetlere doğaüstü olgulara karşı inançlı olması ve bu inançları doğrultusunda adımlar atmış olmaları dünyada pek çok önemli eserin ortaya çıkmasına hem vesile olmuş hem de inanç karışıklığına sebep olmuştur. Didim insan medeniyetinin en eski çağlardan bu yana varlığını sürdürdüğü alanlar arasında yer alıyor. Bu durumda bölgenin sürekli değişik kavimler tarafından yurt edinilmesini ve farklı yapılar ile işlenmesini de beraberinde getirmiş durumda.

Didim Apollon Tapınağı 4

Bir efsaneye dayanan hikâye de Tanrı Apollon’un Didim de çoban Brankhos ile karşılaşması ve Brankhos’un ruhundaki saflık ve nazik yapıdan hoşlanmıştır. Sonrasında ise Çoban Brankhos’a bilgiyi ve kehanet yeteneğini bahşeden Apollon’a aynı nokta da bir tapınak inşa eder. Sonraki süreçte asırlarca Brankhos ailesinin yöneticiliğini yaptığı Apollon tapınağı ve bölgesi Brankhidler ülkesi olarak ün salmıştır. Yapılan araştırmalar Efes artemis tapınağı ile Apollon tapınağının benzerlikler gösterdiğini ortaya koymuştur. İnşa sürecinde yaşanan sektelere rağmen uzun yıllar devam eden tapınak çalışmaları tamamlanabilmiş olsa günümüzde dünya harikaları arasında yerini alması beklenmektedir.

Didim Apollon Tapınağı Ulaşım

Apollon tapınağına gitmeye karar verenlerin öncelikle yaşadıkları ülkelerden ya da şehirlerden Aydın Didim’e ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için gerek hava yolu gerekse kara yolu ile ulaşım alternatifleri bulunmakta. Bölgeye ulaşım sağlandıktan sonra Didim’in kuzey bölümünde yer alan tapınağa gelmek için Yenihisar köyüne ulaşmak yeterli olacaktır. Bunun için Didim terminalinden yeni hisar dolmuşunu kullana bilirsiniz.

Ulaşımın fiziki bölümü sona erdikten sonra bir müze alanı olan Apollon tapınağına giriş yapabilmek için 09:00 ile 18:00 arasında bölge de olmanız gerekmektedir. Ayrıca geçtiğimiz yıl 10 TL olan giriş ücretini ödedikten sonra tapınağa girişinin mümkün olacaktır.

Didim Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Oteller

Konaklama söz konusu olduğunda hem tapınağa yakın hem denize yakın doğru adresi bulmak son derece zor olabilir. Fakat bölge de yer alan çok önemli tesislerin dikkate almak son derece faydalı olacaktır.

Apollonium Spa & Beach Resort

Apollon tapınağı bölgesinde konaklayabileceğiniz önemli işletmelerden biri olma özelliği taşıyor. Tesis denize sıfır olarak inşa edilmiş durumda. 130 m Uzunluğa sahip olan plaja otel misafirleri haricinde günü birlik tatilciler kabul edilmiyor. Tamamen kum olan plajı ve pürüzsüz denizi ile yüzmek isteyenler için ihtiyaç duyulan her şeyi bir arada sunuyor. Aile ile tatil için son derece faydalı bir adres olan otel 100.000 M2 alanda kurulmuş Türkiye’nin en önemli tesislerinden biri.

Dans KursuSaunaFutbol
Kablosuz İnternetMinigolfBoccia
Açık RestoranDartJimnastik
Resepsiyon HizmetiTenis SahasıSinema (Açık Hava)
Kapalı RestoranAquaparkMini Club
Döviz BozdurmaHamamÇocuk Sineması
Snack BarAçık Havuz (6 adet)Çocuk Oyun Parkı
Plaj VoleyboluAnimasyonAçık Çocuk Havuzu (6 adet)
Masa TenisiSpor SalonuKuaför
Su KaydırağıKapalı Havuz (Isıtmalı Değil)Araç Kiralama
DoktorÇamaşırhaneKuru Temizleme
Tenis Sahası IşıklandırmasıTelefon ve Faks HizmetiKuyumcu
Masaj, Kese ve Cilt BakımlarıSpa MerkeziYoga Dersleri

Didim Apollon Tapınağı 5

İçinde bulundurduğu özelliklere ait tablo da eksiksiz bir tesis olduğunu görebilirsiniz.

Tesis Tatlıkuyu mevkiinde yer alıyor. Akbük belde merkezine 11 Km uzaklıkta olurken Didim merkezine 30 Km Bodrum havalimanına 51 km Bodrum Merkezine ise 81 Km uzaklıkta yer alıyor. Ulaşımın her noktadan avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

Mutfak ve İçecekler

Otel de ultra her şey dahil ve her şey dahil paketleri yer alıyor. Aradaki fark ise yabancı içkiler konusunda öne çıkıyor. Sabah 07:00 da başlayan kahvaltı gece 01:00’a kadar devam ediyor. Otel de iki restoran tipi yer almakta. 07:00 ile 22:00 arasında yer alan Byblos Ana Restoran her zaman ücretsiz. Fakat Apollo A la Carte Restoran 11:00 ile 01:00 arasında hizmet veriyor ve rezervasyon ile katılım sağlanıyor. Ayrıca ücretli hizmet verdiğinin altını çizmek doğru olacaktır.

Didim Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Tatilin olmazsa olmazları arasında yer alan eğlence mekanları Apollon tapınağı yakınlarında olan özel mekanlar ile turizme hizmet etmeye devam ediyor. Bu özel mekanlardan biri de;

Nar-ı Safa

Bölgede gece hayatına oldukça büyük ilgi gösteriliyor. Turistlerin ve yerli tatilcilerin en uğrak mekanlarından biri olan işletme oldukça üst düzey bir hizmet sunmasına karşın son derece uygun fiyatlar ile bilinen bir merkez olma özelliği taşıyor. Hizmet kalitesine baktığımızda Dört yıldız aldığını görüyoruz. Bu nokta da genel müşteri şikayetlerinin yabancı dil bilmeyen çalışanlardan yana olduğu görülüyor. Yemek kalitesi ise tam manası ile beş yıldız almış durumda. Çünkü işletme 20:00’a kadar akşam yemeğinin yenilebildiği bir mekan olurken akşam 20:00 dan sonra eğlence kendini göstermeye başlıyor. Hizmet fiyat dengesinde de 4.5 Yıldız alan işletme genel olarak misafirlerini memnun etmiş gibi görünüyor.

Didim Apollon Tapınağı 6

Taverna havasında müzik yapan gurupları ve canlı müzik geceleri ile öne çıkan mekan da mutfakta ise tamamen Türk mutfağını benimsemiş durumda. Bu sayede hem mutfağımızın dünyaya tanıtılması sağlanırken hem de bu özel lezzetlerin ününün dünya da artması sağlanmış oluyor.

İletişim ve Bilgi: Atatürk Blv | Opposite Apollo Temple, Didim, Türkiye +90 541 716 10 37

Didim Apollon Tapınağı Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Eğer iyi bir akşam yemeği arıyorsanız iyi bir seçim yapmak belirleyici olacaktır. Apollon bölgesinde ise öne çıkan en önemli Restoran;

Gold Star 2

Didim de Apollon tapınağı yakınlarında hizmet veren önemli restoranlardan biri de Gold Star 2 isimli özel bir mekan. Bu mekanı bu kadar önemli yapan ise tamamen Türk mutfağının üzerine odaklanmış olunması. Yüzde 95 Memnuniyet alan işletme Atmosfer kategorisinde de iyi bir derece elde etmeyi başarmış durumda. Uygun fiyatlar ile hizmet sunan işletmenin genel hesap ortalaması üç rakamdan yukarıya çıkmıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir