Didim Gezi Rehberi
 1. Anasayfa
 2. Didim

Didim Gezi Rehberi

0

Didim Gezi Rehberi başlıklı yazımızda sizlere ülkemizin en şirin tatil beldelerinden birisini anlatacağız. Öncelikle Didim’in bağlı olduğu Aydın ilini tanıyalım. Aydın Türkiye’nin en önemli turizm rotaları arasında yer alıyor. Didim ise şehrin uluslararası arena da yakaladığı tanınmışlığın belki de en önemli adreslerinden biri olmayı başarmış durumda. 50 km toplam uzunluğa sahip plaj genişliği ve plajın temizliği ile dünya da bu alanda en önemli adreslerden biri konumuna yerleşen belde her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim sadece 50 km aşan sahil genişliği ile ele alınabilecek bir adres değil. Çünkü şehrin kadim medeniyetlerden bu yana insanlık için özel bir adres olduğunu söyleyebiliriz. Fakat öncelikle beldeyi tanımaya Altınkum İle başlamak doğru olacaktır.

Altınkum

Sadece Didim için değil tüm ülke için önemli bir adres olma özelliği taşıyan Altınkum üzerinde bütün turistik işletmelerin yer aldığı, değim yerindeyse bölgenin kalbi olma özelliği taşıyor. Plaj boyunca uzanan beş yıldızlı otellere ek olarak ücretsiz halk plajları, ücretli halk plajları ve çok daha fazlası Altınkum da sizleri bekliyor.

Didyma Antik Kenti

Antik kent daha önce de söylediğimiz gibi medeniyetin en kadim dönemlerinden beri insan yaşamının sürdüğü Didim için geçmişe ışık tutar konumda yer alıyor. İçinde Apollon tapınağının yer aldığı kentin aynı zamanda Söke ile arasında olan mesafe de çok kısa. Antik tapınağın geçmişi İskender ve Persler arasında yapılan savaşa kadar gidiyor. Tapınağın kazanılan zafer sonrasında yapıldığı biliniyor.

Akbük Koyu

İnsan yaşamı için oldukça önemli ayrıcalıklar sunan bölge sadece karadan değil denizden de insanlık için olağan üstü destekler sunmuş durumda. Bu desteklerden biri de hiç şüphesiz Akbük koyu. Zira koy gemiler için doğal bir liman olma özelliği taşırken aynı zamanda su sporları için de ideal bir adrese dönüşüyor. Başta yelken ve su kayağı olmak üzere olta balıkçılığı içinde oldukça uygun bir adres olma özelliği taşıyor. M.Ö 4000 yılına dayanan insan yaşamı bölgeyi en eski yerleşim yerlerinden biri olma konusunda öne çıkarıyor.

Prienne Antik Kenti

Varlığını hiç şüphesiz büyük menderes nehrine borçlu olan bölge antik dönemden bu yana insanlar için bereketli topraklar sunmuş bir bölge. İçinde günümüze dek uzanan tiyatrosu sosyal alanları hamam ve tapınakları ile hala dimdik ayakta duran bölge Samson dağı eteklerinde kurulmuş durumda.

Miletos Antik Kenti

Günümüze kadar ulaşan tiyatrosu ile eski yunan geleneklerinin hala izlerinin görülebildiği şehirlerarasında yer alan antik kent ayrıca içinde hipodromu olan ilk antik kent örneklerinden biri olmakta. Zira antik çağlardan bu yana sosyal ve olimpik aktivitelerin devam ettiği bölge ayrıca filozofların bölgesi olarak adlandırılıyor. Milet tiyatrosunu içinde barındıran belde aynı zamanda eski yunan da varlığı bilinen en önemli 4 limandan biri olma özelliği taşırken günümüze kadar ulaşan tek liman olma özelliği de taşıyor.

Didim’e Ulaşım

Didim son derece gelişmiş bir turizm başkenti olma özelliğini aynı zamanda sahip olduğu geniş ulaşım olanakları ile süslemiş bir bölge. Zira yerli ve yabancı milyonlarca turistin akın ettiği bölgeye ulaşım için oldukça fazla olanak bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler için öne çıkan ilk ayrıntı şüphesiz hava yolu ulaşımı. Aydın hava limanına yurt içi ve yurt dışı uçuşları yapılmakta. Ayrıca bölgeye ulaşmak için yurt içinde kara yolu ile her şehirden bağlantılar bulunuyor.

Bölge denizin merkezi olsa da ege ve Akdeniz sahillerinde bu anlamda bir deniz taşımacılığı yapılmıyor. Fakat özel tekne turları ile bölgeye gelmek ve konaklamak mümkün.

Didim Bölgesinde Yer Alan Oteller

Konaklamak için belki de dünyanın en önemli merkezlerini bir arada bulabileceğiniz adres olan Didim konaklama olanaklarına göz attığımızda ilk olarak beş yıldızlı tesisler karşımıza çıkıyor.

Aquasis Deluxe Resort & Spa

İmbat koyu üzerinde kurulmuş olan ve kendi özel limanı bulunan bu önemli tesis, olağan üstü bir mimari ile ele alınmış durumda. Tesisin genel büyüklüğüne baktığımızda 12.000 M2 üzerine kurulu olduğu görülüyor. Ayrıca tesis içinde çocuklar ve büyükler için olimpik ölçülerde havuzlar da yer almakta. 2000 m2 çocuk yüzme havuzlarının toplamı olurken kalan 6 bin metre karelik havuz alanı diğer yaş gurupları ve yetişkinler için paylaştırılmış duruma.

Tesisi öne çıkartan en önemli özelliklerden biri de sunmuş olduğu ücretsiz olanaklar. Bu olanaklardan biri de hiç şüphesiz tüm tesis içinde erişime açık olan wifi hizmeti. 1500 kişiye aynı anda hizmet verebilecek konumda olan tesis kendine özel bir Amfi tiyatrosu olan önemli işletmelerden biri olma özelliği taşıyor. Kendine özel bar ve gece kulübü ile eğlenmeniz için de son derece geniş olanaklar sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Otelin sunduğu en önemli ayrıcalıklardan biri de hiç şüphesiz sunmuş olduğu mutfak. Türk ve dünya mutfağının en önemli eserlerini bir arada bulabileceğiniz açık büfe ve ultra her şey dahil mutfağı ile belki de daha önce tatmadığınız eşsiz yiyecekleri tesiste bir arada bulmanız mümkün.

 • Akdeniz Mutfağı
 • Türk Mutfağı
 • Deniz Ürünleri
 • Dünya Mutfağı

Otelde yer alan mutfak ayrıcalıkları arasında yer alıyor.

Tatil denildiği zaman herkesin aklına gelen en önemli ayrıntılardan biri de çocukların sorumlulukları. Zira çocuklar ve ailelerin aynı anda tatil yapabilmesi çok zor. Çünkü sürekli olarak çocukların bakımları ile uğraşmak zorunda kalan ailelerin değim yerindeyse tatile tatilde zamanı olmayabiliyor. Fakat işletme bu sorunu tamamen ortadan kaldırmış durumda. Çünkü 4 yaş gurubundan 12 yaş gurubuna kadar tüm çocukların güvenli ve bir arada eğlenebileceği bir çocuk organizasyonu yer alıyor. Bu organizasyonla birlikte çocuklar günün her anı yerli ve yabancı yaşıtları ile iletişim olanağı buluyor. Çocuklar için hazırlanan 300 m2 genişlikteki özel eğlence merkezi sayesinde aileler kendi tatillerinin keyfini çıkartırken çocukları düşünmek zorunda kalmayacaklar.

Didim Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Tatilin olmazsa olmazları arasında yer alan eğlence mekanları Didim de ultra lüks hizmet sunan mekânlar ile öne çıkıyor.

Lineker’s Bar

Didim de yer alan gece hayatının en önemli merkezlerinden biri olan işletme de yerli ve yabancı turist için bütün olanaklar seferber edilmiş durumda. Altınkum Plajında yer alan işletme İnönü bulvarını takip ederek ulaşım mümkün.

Kredi kartı ile ödemenin mümkün olduğu adres de yerli ve yabancı pek çok içkiye ulaşmak da mümkün olmakta. Ayrıca nargile ile deniz balkon sefası da yapabilirsiniz.

Didim Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

İyi bir akşam gezmesinden sonra güzel bir restoran arayanlar için bölge de çok önemli tesislerin yer aldığını söyleyebiliriz.

Adonis Restaurant and Bar

Önemli işletmelerin başında gelen tesis için Dünya ve Türk mutfağının en seçkin lezzetlerini bir arada bulabileceğiniz bir adres. Ayrıca tesis içinde çocukların oturması için olanaklar ve kablosuz ücretsiz internet olanakları da düşünülmüş durumda. Genel ziyaretçi ortalamasına bakıldığı zaman ise %95 oranında memnuniyet aldığı görülüyor.

Didim’de Festival ve Sosyal Etkinlikler

Türkiye de ilk vegan festivali olarak adlandırılan Didim vegan festivali her yıl 20-23 Nisan arasında bölgede yapılıyor. Tatil dönemine denk gelmese de bölgeyi ilk baharda ziyaret etmek isteyenler için oldukça önemli anılar bırakacağı şüphesiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir