Dim Mağarası Tanıtımı ve Resimleri
 1. Anasayfa
 2. Alanya

Dim Mağarası Tanıtımı ve Resimleri

0

Dim Mağarası ülkemiz turizmi açısından son derece önemli bir etkiye sahip olan Alanya’da yer almaktadır. Alanya tarihi ve turistik güzellikleriyle herkesin imrenerek baktığı bir ilçe sıfatını korumaktadır. Gerek yerlilerin gerekse Alanya’ya gelen turistler il olma konusunda yoğun ısrar ve çaba sarf etmektedir. Bu nedenle çok yakın bir zamanda il olması temenni edilen Alanya Müzelerinin, kalelerinin yanında meşhur mağaralarıyla da ilgi çekici bir hal almaktadır. Bu mağaralardan biri de Dim Mağarası olarak bilinir. Dim Mağarasının tarihçesine ve coğrafi konumuna değinip, turist alma kapasitesi üzerinde durmakta fayda vardır.

Dim Mağarası

Dim Mağarası; Dim Vadisi içerisinde yer almaktadır. Deniz seviyesine 230 m yüksekte kalmaktadır. Bu mağara şelaleri andıran fiziksel görüntüsüyle diğer mağara tiplerinden farklıdır. Mağaranın içerisinde bulunan sarkık ve dikitlerle ürkütücü bir izlenim uyandırmaktadır. Bu mağara; 1998 yılının Eylül ayında hizmete açılmıştır. Mağaraya erişimin sağlanması çok fazla zahmet içermemektedir. Gezip görülmesi mühim olan bu mağaraya ulaşmak isteyen turistler Alanya’nın 11 km doğusunda yer alan Kestel Beldesi’ne gitmesi gerekir. Ardından yönlendirmeler takip ederek rahatlıkla bulunabilir.

Zaten bir tur ve rehbere bağlı olarak yapılıyor ise bu gezi rehberlere gönül rahatlığıyla güvenilebilir. En yüksek olmasıyla Türkiye’nin 2. Mağarası seçilmiştir. Dim Mağarası, haklı olarak büyük ve ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Mağaraya gelen insanlar, mağaranın için gezdikten ve birbirinden değerli pozlar verdikten sonra muhtemelen açlık hissedecetir.

Dim Mağarası

Alanya esnafı bunun içinde bir çare bulmuştur. Turistlerin açlıklarını gidermek maksadıyla mağaranın giriş kısmına köfteci açmışlardır. Enfes köfte ekmek kokusu eşliğinde masal gibi bir mağaranın gezilmesi paha biçilemez bir lükstür. Dim Mağarası civarında yaşayan halk “Dimli” olarak anılmaktadır. Bölge gayet kibar ve anlayışlı bir halka sahiptir. Dimli halkı turistleri en iyi şekilde ağırlamaktadır. Hiçbir şekilde güler yüz, tatlı dil ve bir bardak sıcak çaylarını eksik etmemektedirler. Birçok ilki bünyesinde barındıran Dim Mağarası’nın bir diğer önemi ise Türkiye’de özel teşebbüsçe hizmete açılan ve işletilen ilk mağara olmasıdır.

Mağarayı gezdikçe duvarlardaki şekiller ve birbirinden farklı görseller, daha önceden birçok tarihi dönemden insanları barındırdığını ortaya koymaktadır. Dim Mağarası’nın aydınlatması ve akustiği insanın tüylerini ürpertir niteliktedir. Birçok insan aklından “özel bir davet vermek için eşsiz bir mekan” gibi olguları geçirmiş hatta bunu teklif olarak sunmuştur. Bunun pek mümkün olmayacağını dile getiren yetkililer içi oldukça derin ve uzun olan bu mağarada insanların dikkatli bir şekilde gezmelerini tavsiye etmektedir. Aksi halde ışıksız bir ortama gelindiğinde düşme, ayak kayması gibi kazalarla karşılaşılması olağandır. Alanya merkeze oldukça yakın olan bu mağaraya belediye otobüsleri de hizmet vermektedir. Mağaranın sıcaklığı, dışarıdan oldukça farklıdır. Bu yüzden kışın gezince daha fazla hoş olan bu mağara yaz-kış konuklarını beklemektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Antalya Resimleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir