Erciyes Dağı
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Erciyes Dağı

0

Kayseri’nin simgesi olan Erciyes Dağı, her zaman başı dumanlı hali ile bilinir. Geçmişten günümüze bir çok medeniyeti eteklerinde ağırlamış olan, Kapadokya vadilerine kuşbakışı bakan bu devasa yanardağ, İç Anadolu’nun gözde kayak merkezleri arasında yer almaktadır.

Erciyes Dağı Hakkında Bilgi

Sönmüş volkanik dağ olan Erciyes Dağı, 30 milyon yıl önce patlamıştır. Küllerinin savrulması ile Peribacaları ve Hasan Dağı’nın oluşumuna neden olmuştur. Yapılan araştırmalara göre, yüzlerce yıl öncesinde dağın bulunduğu yer, deniz ile çevrili haldeymiş. Ve dağ günümüze göre 400 metre daha yüksekmiş. Hatta ünlü gezgin ve coğrafyacı Strabon’un anlatımına göre, o dönemlerde dağın tepesinden Akdeniz ve Karadeniz görünmekte imiş.

Yer kabuğunun zamanla çatlaması sonucu kara parçaları oluşarak, denizler göle dönüşmüştür. İç Anadolu’nun en yüksek, ülkemizin ise 5. en yüksek dağı olan Erciyes Dağı 3.917 metre yüksekliğindedir. Kış aylarında kar kalınlığı 50-100 cm arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum kış sporları için uygun ortam oluşturmaktadır. Erciyes Kayak Pisti dünyanın en iyi kayak pisti olarak kabul edilmiştir.

Dünyaca ünlü olan dağın yamaçlarında bağ ve bahçeler doludur. Aynı zamanda dağın doğu tarafında yer alan Tekir Yaylası, gerek kış sporlarında gerekse yaz aylarında çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Yaz aylarında dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için, harika bir trekking fırsatı sunmaktadır. Hem kaya hem de buzul tırmanışı için uygundur.

Erciyes Dağı
Erciyes Dağı Nerededir, Nasıl Gidilir

Erciyes Dağı Nerededir?

Kayseri’nin 25 km güneybatısında yer alan ovaların yanında bulunur. Ve şehir merkezi dağın eteklerine kurulmuştur. Bu nedenle şehrin neresinden bakılırsa bakılsın büyük ihtişamlı görüntüsü görülebilmektedir. Kayseri ve Niğde illeri arasında bulunan dağa Hititler tarafından Beyaz Dağ anlamına gelen bir isim konulmuştur. Bunun nedeni ise yaz kış tepesinde hiç erimeyen karlar nedeniyle dağın sürekli beyaz görüntüye sahip olması diyebiliriz.

Erciyes Dağına Nasıl Gidilir?

Uçak yolculuğu yaparak bölgeye gitmek isteyenler için Havaalanı ile Erciyes arasında 27 km mesafe bulunmaktadır. Bu nedenle şehir merkezine geldikten sonra, düzenli olarak kalkan otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca kendi aracınız ile geliyorsanız her mevsim ulaşım seri şekilde devam etmektedir. Erciyes merkeze ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
konya-meram-baglari

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir