Eski Datça
 1. Anasayfa
 2. Datça

Eski Datça

0

Muğla şehrine bağlı olan Datça mahallesi eski Datça olarak da adlandırılmaktadır. Genel mimarisine baktığımızda tek katlı ya da iki katlı evlerin olduğu görülmektedir. Taştan yapılan bu özel yapılar ve Arnavut kaldırımlar yollar ve daha fazlasının koruma altına alındığı bölge tarihe tanıklık etmeniz mümkün.

Eski Datça 9

Eski Datça dar sokakları olan ve balkonlarından Begonvillerin sarktığı bir mahalle. Sokaklarda her nokta da süs eşyalarının satıldığı düKkanlara ve tezgahlara rastlamak mümkün. Fakat son derece sessiz satış yapılan bu adreslerde canlı canlı çimdik oyasının kadın elleri ile örülmesine şahitlik edebilirsiniz. Eski Datça sokakları içinde sanat galerilerinin de bulunduğu bir bölge. Datça da yer alan bütün işletmeler için aile işletmeleri demek doğru olacaktır. Sadece büyük turistik tesisler, Restoranlar ve Gece Kulüplerini bu guruptan ayrı tutabiliriz.

Eski Datça Gezilecek Yerler

Bölgeyi gezmeye başlamadan önce tüm adresleri tek tek doyurucu bir şekilde ziyaret etmeniz için minimum 2 gün süreye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz son derece faydalı olacaktır.

Bencik Koyu

Eski Datça denildiğinde akla ilk gelen adreslerin başında gelen Bencik Koyu aynı zamanda bölgenin tarihi limanı olma özelliği taşımaktadır. Hisarönü körfezi ile Gökova körfezi arasında kalan yeşil ve mavi renklerin en can alıcı adreslerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Ortalama iki saatlik bir yürüyüşün sonunda Bördübet koyuna ulaşmanız da mümkün olmaktadır. El değmeyen bir doğa ile iç içe olmak için Bencik koyu aradığınız adres olacaktır.

Eski Datça 10

Apollon Tapınağı

Datça da yapılan kazılar sonucunda bizlerle buluşan önemli mekânların biri de Apollon tapınağıdır. Knidos antik kentinden geriye kalan izlerden olan tapınak mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen alanlar arasında yer almaktadır.

Eski Datça 11

Palamutbükü Plajı

Bölge de plajlar ve koyların birbiri ile yarıştığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yeşil ve mavinin olağan üstü uyumunu yansıtan bir başka önemli adres de palamutbükü koyudur. Şair Can Yücel’in de defalarca kaleme aldığı adreslerden biri olan Plaj temiz denizi ve sahilleri ile akvaryumu andırmaktadır. Burada denizi izleyebileceğiniz restoranlar ve çay bahçelerinde önemli anılar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Eski Datça 12

Knidos Antik Kenti

Belki de ilk sıranızda yer alması gereken önemli adreslerin başında Knidos antik kenti geliyor. M.Ö 2000’li yıllara dayanan tarihi ile bilinen kenti görmek için civardan pek çok tekne turu düzenleniyor. 8000 Kişi kapasitesi bulunan antik tiyatro ve Afrodit heykellerine ait kaide de bu bölgede yer alıyor. Geçmişte 80 bin kişinin barındığı alanda Güneş saati, Demeter mabedi bölge de yer almakta.

Eski Datça 13

Diğer Gezilecek Alanlar

Bölge ülkemizin en önemli narenciye alanları arasında yer alıyor. Bu da rengarenk bahçeler ve çiçekleri bizlere sunuyor. Son derece ince kumları ile insanlığa bir armağan gibi görünen plajlar ise gezmeniz ve mutlak güneşlenmeniz gereken adreslerden bazıları.

Eski Datça Ulaşım

Datça ulaşımı oldukça geniş alternatifleri olan bir yolculuktur. İstanbul’dan 881 Km uzaklıkta olan bölge İzmir’den 333’km mesafede yer almaktadır. Ayrıca Bodrum’dan kalkan eşsiz bir yolculuk vaat eden feribotla ise 1 saat içinde Datça’ya ulaşmanız mümkün.

Eski Datça Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak için pek çok ayrıcalıklı tesis sizlere hizmet verecektir. Fakat bölge de genel tatil anlayışının tatil köyleri üzerine yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Bu da daha güzel bir mimari ve daha güzel bir atmosfer anlamı taşıyacaktır.

Club Datça Tatil Köyü

Datça bölgesinde hizmet veren en eski ve köklü işletmelerden biri olma özelliği taşımaktadır. Geride bıraktığı 20 hizmet yılının ardından edinmiş olduğu işletme tecrübesi ile hem yerli hem de yabancı tatilciler için oldukça ideal bir ortam oluşturmaktadır.

OtoparkAraç Kiralama *
Kablosuz İnternet (Genel Alanlarda)Kuru Temizleme *
TV OdasıTelefon ve Faks Hizmeti *
Resepsiyon HizmetiDoktor *
BahçeÇamaşırhane *
Açık RestoranBar *
Resepsiyon KasasıTaze Sıkılmış Meyve Suları *
Açık HavuzÇocuk Havuzu
BilardoVoleybol

 

Müşterilerine sunduğu özel hizmetler ve ayrıcalıklar ile oldukça popüler bir mekan olmayı başarmıştır. Otelin Datça merkezden olan uzaklığı 400 metredir. Bu da kısa sürede otele ulaşmak için en ideal ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca Muğla şehir merkezinden 130 Km uzaklıkta olan bu tesisten hava limanına ulaşmak için 161 Km yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Eski Datça 14

Plaj ve Havuz

Tesisin kendine özel bir plajının olmaması oldukça büyük dezavantajları arasında yer almaktadır. Tatilcilerin halk plajında zaman geçirmesi gerekmektedir. Ayrıca şezlong ve şemsiye gibi ayrıcalıklar için özel ücret söz konusu olmaktadır.

Otelin genel tanımına göz attığımızda sahip olduğu yeşil ve palmiye gölgesinde kalan doğası misafirlerine havuz ve aqua park ayrıcalığı ile sunulduğunu görüyoruz.

Mutfak ve İçecekler

Otelde 07:30 da başlayan kahvaltı servisi 01:00 kadar devam ediyor. Gece çorbası ile kapanan yiyecek ve içecek dünyasında oda servisi ile devam etmeniz mümkün. Fakat oda servisi ile talep ettiğini ürünler ayrıca ücretlendiriliyor.

Çocuklar İçin Olanaklar

Çocuklar tatile giden aileler için en önemli sorumluluklar arasında yer alıyor. Fakat işletme çocuklu aileler için oldukça önemli çözümler sunuyor. Bu çözümler arasında 08:00 da başlayan animasyon etkinlikleri akşam 20:00’a kadar devam ediyor. Bu süre içerisinde çocukların eğlenmelerinden beslenmelerine kadar tüm ihtiyaçları özel bir ekip tarafından karşılanıyor. Çocuk havuzu da yer alan otelde çocuklarınızın güvenliği yine bu ekip tarafından karşılanıyor.

Diğer Ayrıcalıklar

Otel de yer alan diğer ayrıcalıklara göz attığımızda işletmenin her noktasını kapsayan yüksek hızda internet öne çıkan önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Ayrıca işletme de sürekli acil durumlarda müdahale edebilmek için bir doktor ve hemşire de yer almakta. 14:00 da otele giriş yapıp 12:00 da otelden ayrılmanız gerekiyor.

Eski Datça Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Tatilin olmazsa olmazları arasında yer alan gece kulüpleri Datça ve Eski Datça bölgesinde de oldukça yaygın durumda.

Bambu Bar

Eski Datça bölgesinde yer alan oldukça önemli tesisler arasında yer alıyor. 24 Saat açık olduğu söylenebilen mekan da sadece 06:00 ile 08:00 arasında temizlik için ara veriliyor. Bu nokta göz önünde bulundurulmazsa 24 saat Bambu bar’a ulaşmanız mümkün.

Yerli ve yabancı müzik guruplarının solo ya da akustik olarak konuklara eşsiz müzik ziyafetleri çektiğini söyleyebiliriz.

Eski Datça 15

Eski Datça Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Ege Mutfağının en eşsiz lezzetlerini tatmak isterseniz;

Dutdibi Fish Restoran

Konuklarına sunmuş olduğu deniz ürünleri ve Akdeniz Mutfağına ek olarak Anadolu ve Türk Mutfağından lezzetler ile sizleri karşılıyor. Genel olarak konuklarının memnuniyet ortalamasına baktığımızda ise hizmet %95, Yemek %90, Diğer Olanaklar %80 ve Atmosferin %100 Olduğunu görüyoruz.

Eski Datça 16

İşletme de görev alan tüm personeller İngilizceye hakim olmakla birlikte lezzetlerinin altını çizmek doğru olacaktır. Zira işletme de sadece taze deniz ürünleri servis ediliyor. Restoran da çocuklar için özel oturma koltukları ve araçlar için ücretsiz otopark da yer alıyor.

Bilgi İletişim: iskele mah, Datça 48900, Türkiye +90 541 237 32 54

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir