Kadyanda Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Kadyanda Antik Kenti

0

Kadyanda Antik Kenti Fethiye yakınlarında bulunan antik kentlerin en önemlilerinden birisidir. Ayrıca Likya uygarlığına ait kalıntıların bulunduğu antik kentlerden biri olmaktadır. Bu yönüyle Likya yolunun da önemli duraklarından biri olan Kadyanda Cadianda özellikle Fethiye’ye yaklaşık 24 kilometrelik kısa bir mesafe uzaklığında olduğu için sıklıkla ziyaret ediliyor.

Bölgenin ön plana çıkmasını sağlayan yapılar ise kadyanda antik kenti içerisinde yer alan mezarlar, ören yeri ve Likçe diline ait kitabeler olmaktadır. Bunlarla birlikte cadianda vikipedi bilgilerine bakıldığında bölgede çok sayıda tiyatronun, hamamın, agoranın, koşu pistinin ve tapınak kalıntılarının bulunduğu da bilinmektedir.

Kadyanda Antik Kenti

Fethiye tatil olanakları bakımından oldukça zengin bir yer olduğu için antik kentlere ulaşmak isteyenlere cadianda jeep safari fırsatlarını da sunuyor. Böylece heyecan ve adrenalin dolu bir şekilde söz konusu bölgelere gitmeniz mümkün olmaktadır. Hatta böylece antik kenti yakından görmeniz mümkün olabilmektedir. Antik Çağ’da Kaunos ile araxa arasındaki yolda yer alan bu antik kentin dışında yine çevrede yer alan antik kentler de ziyaret edilebilir. Bunlardan biri de pinara olmaktadır.

Fethiye’ye yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta olan pınara antik kenti de gizemiyle sırlarla dolu bir yer olmaktadır. Kadyanda’nın yer aldığı yeşilüzümlü beldesi de ziyaretçilere hizmet vermektedir. Bunun dışında antik kent yolculuğuna devam etmek isteyenler tlos antik kenti bölgesini de ziyaret edebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir