Begonviller İçinde Bir Tatil İçin, Kalkan
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Begonviller İçinde Bir Tatil İçin, Kalkan

0

Ülkemizin güney sahillerinde birbirinden güzel doğal ve tarihi mekanların varlığı herkesin malumudur. Kalkan da bunlardan bir tanesidir. Hepimiz popüler tatil yörelerine hayatımızda bir veya birkaç kez gideriz. Ancak bazı mekanlar vardır ki, buraların bağımlıları az olmakla birlikte oldukça fanatiktir. Kalkan ülkemizde kitlesel turizm aktivitelerinden çok, butik tatil yapabilecek bir yerdir. Çok yıldızlı otellerden ziyade, küçük ve kaliteli tesislerin yer aldığı bir mevkiidir.

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olsa da, Fethiye’ye daha yakın olması sebebiyle, hemen her türlü bağlantısı ve lojistik ihtiyaçları buradan giderilir. Torosların, Menteşe dağlarıyla buluştuğu eşsiz bir coğrafya üzerinde kurulu Kalkan, bir koy üzerine kurulmuş küçük bir sahil kasabasıdır. Ancak, günümüzde kent haline gelmiş, çevresindeki yamaçlar dahi imara açılmıştır. Hatta Kalkan’da Konaklamak için bir Butik Otel ile anlaştığınız da deniz kenarı ihtimali hayli zayıftır. Zira sahilde yerleşime elverişli alan fazla olmadığı için, yapılaşma, şehri çevreleyen dağların sırtlarına doğru gerçekleşmiştir ve hemen bütün oteller buradadır.

Kalkan Sahil

Yaptığımız tanımdan ötürü, kentin küçük bir merkez olduğu düşünülmemelidir. Kalkan mevcut şartlar altında, bölgenin en ciddi yabancı turist ağırlayan turistik merkezlerinden birisidir. Üstelik turist nitelikleri bakımından da diğer pek çok merkezden daha yukarıda olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz.

Kalkan’da ciddi sayıda yerleşik İngiliz nüfus bulunur. Bunların yanında, İskandinav turistlerin de en çok tercih ettiği merkezlerden birisi kalkandır. Ülkemizin, el değmemiş muhteşem doğası ve tarihi güzellikleri ile tanışmak isteyen ve ucuz otel arayışında olmayan turistlerin rağbet gösterdiği merkezlerin başında geldiği kuşkusuzdur. Dünyaca ünlü Likya yolu, benzersiz organik kumu ile Patara Plajı meşhur Kaputaş Plajı, Batıkkent gibi bir çok turistik alternatif Kalkan’da yer almaktadır.

Kalkan Ulaşım

Kalkan, kolay ulaşılan bir merkez değildir. Maalesef, kara yolu ile önce Fethiye’ye ulaşmalı, buradan bir saatten biraz fazla yolculuk yaparak kalkana ulaşmalısınız. Antalya’dan erişim ise hayli zorludur. Sahil yolundan 2 saate yakın bir seyahati gerektirmektedir. Elbette Kente hava yolu ulaşımı yoktur. Dalaman ve Antalya hava meydanlarından aktarma gerekmektedir.

Konaklama

Kalkan, özellikle yüksek kapasiteli her şey dahil otellerin bulunmadığı bir merkezdir. Geniş araziler üzerine yüksek binaların yapılamayacak olması nedeniyle olsa gerek bu merkezde bu tip konaklama tesisleri yoktur veya nadirdir. Genellikle Premium sınıf az sayıda müşterisi olan oteller, ağaç ev pansiyonları ve klasik pansiyonlar bölgede bulunur. Fiyat sınıfı olarak bir değerlendirme yapılacak olursa, ortalama değerde olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kaputaş Plajı

Yeme – İçme

Kalkan, yerleşik nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, yeterli sayıda geleneksel Türk restoranına sahiptir. Bunun yanı sıra, Deniz mahsülleri ve İngiliz yeme içme geleneklerine uygun ürünler sunan restoranlar da yeterince mevcuttur. Kentte ihtiyaç maddeleri bakımından herhangi bir eksiklik bulunmamakla birlikte, esasında bölgenin en niş yapılanmasına sahip olduğu söylenebilir.

Eğlence

Kalkan, çok hareketli bir gece hayatına sahip değildir. Liman mevkiinde bulunan mekanlar elbette eğlence ihtiyacını karşılayabilir niteliktedir ve çok sayıda cafe ve bar bulunmaktadır. Ancak, pek çok turistik merkeze göre daha sakin olduğunu söylemek gerekir. Hararetli bir gece hayatı için pek doğru bir tercih olmayabilir, ancak nitelikli mekanların bulunduğu Kalkan, ortalama standartlarda yeterinde eğlenmenizi sağlayacak kapasiteye sahiptir.

Tabii, şunu da ekleyelim; Kalkan’da gezilip görülecek o kadar çok yer vardır ki, sabahın en erken saatlerinde kalkıp gün batana kadar gezseniz dahi haftalarca bitiremeyeceğiniz bir potansiyel söz konusudur. Ve elbette burada tatil yaparken bu nedenle yorulacaksınız. Sonuç olarak, tatlı bir esinti eşliğinde Akdeniz’in en kesintisiz uykusunu burada çekeceksiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Sidyma Antik Kenti 3

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir