Yaz, Tatil, Sükunet ve Kaş
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Yaz, Tatil, Sükunet ve Kaş

0

Kaş ismi hakkında pek çok rivayet dolanan, Türkiye’nin koordinat bakımından en güney ucunda olma ünvanını Hatay ile paylaşan, Antalya’nın en batıdaki ilçesidir. Bilinen tarihi, MÖ 12.Yüzyıla uzanmaktadır. Arkeolojik araştırmalar da ise çok daha eski bir geçmişi olduğu kanıtlanmıştır. Kaş, yerli ve yabancı turist sayısının yarışmakta olduğu bir şehirdir.

Bölgenin en kozmopolit tatil beldelerinden bir tanesidir. Geniş konaklama alternatifleri çevresinde yer alan onlarca irili ufaklı koy üzerinde kurulu tesislerini bünyesinde barındırır. Kent içindeki zengin alışveriş, yeme-içme ve eğlence alternatifleri ile Antalya’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir.

Kaş Hakkında Bilgiler

Kaş, her konuda ortalama değerlerdedir demek hiç yanlış olmaz. Bölgede nasıl ki, turist yapısı karmaşıksa, konaklama tesisleri de bu oranda karmaşıktır. Hem büyük otellerde, hem de butik pansiyonlarda konaklama olanağınız mevcuttur.

Çok lüks bir restoranda yemek yiyebilir veya Ankara simidinin yanında ayran içebilirsiniz. Ayrıca Kaş’a gelip, kalamar eşliğinde dil balığı yemeden de gitmemelisiniz.

Kaş

Kaş yılın her ayında yerleşik nüfusu bulunan bir bölgedir. Yerleşimciler yerel halkla birlikte daha sonra kente taşınmış büyük şehir insanlarından oluşmaktadır. Ancak son yıllarda artan trend olan yabancıların konut satın alması sonucunda ortaya çıkan bir nüfusu da vardır. Kaş’ın turist potansiyeli, Kemer, Alanya ve Antalya merkezin aksine Rus değil, İngiliz, Alman ve İskandinav ağırlıklıdır.

Hebesos eski ismine sahip Kaş ilçesi sınırları içerisinde 20’nin üzerinde antik kent bulunmaktadır. Tarihin başladığı yer olarak adlandırılan bölge, Likya medeniyetinin önemli merkezlerinden birisidir.

Her ne kadar Selçuklu döneminden beri Türk Egemenliği altında olsa da, antik miras başarıyla korunmuş ve günümüze kadar aktarılabilmiştir. İlçe sınırlarında hemen her noktada bir tarihi eserle karşılaşmak mümkündür.

Kaş Ege’nin sarp kayalıklarının, Torosların falezleri ile buluştuğu noktada yer alır. Çok uzun bir sahil şeridine sahip olsa da maalesef bu şeridin bütünü deniz turizmi için elverişli değildir. Belli başlı noktalarda yer alan koyların dışında tüm şerit kayalık ve uçurum şeklindedir.

Buralardan denize girmek mümkün değildir. Ayrıca koy olmayan kesimler açık deniz niteliğindedir. Aşırı akıntılı, ciddi esintili ve derin suları olan bu noktalarda denize girmek tehlikelidir.

Kaş Marina

Kaş ilçe sınırları itibariyle şimdilerde isimleri mahalle olan, eski tabiri ile kasaba olarak kabul edilen Ova ve Kalkan arasında kalmaktadır. Merkezinde çok geniş olarak tanımlanabilecek bir çarşısı bulunur. Çevresinde çok sayıda koy üzerinde kurulu turistik merkezler vardır. Aynı biçimde günü birlik deniz tatili yapmak isteyenler için de çok sayıda koy yine ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kaş Ulaşım

Kaş’a ulaşım elbette kara yolu ile sağlanabilmektedir. Yayla yolu üzerinden, Fethiye-Kaş rotası üzerinden veya sahil yolu ile Antalya üzerinden ilçeye gelmek mümkündür. İtiraf edilmelidir ki, bölgeye erişim Antalya kadar kolay değildir. Bir miktar daha seyir gerektireceğinden, uzun bir yol olduğu söylenebilir. Ancak son yıllarda yenilenen kara yolları sayesinde eskiye göre hayli elverişli hale gelmiş bir ulaşım rotasına sahiptir.

Kaş Konaklama

Yılın hareketli ayları Olan, Temmuz ve Ağustos’da; her ne kadar bölgede çok sayıda tesis yer alıyor olsa da yer bulmak zor olabilir. Bu nedenle bölgede tatil yapmak istiyorsanız, erken rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır. İlçede hemen her tipte ve boyutta konaklama tesisi yer almaktadır. Her bütçeye uygun bir tatil seçeneği elde etmek pekala mümkündür.

Kaş

Kaş Yeme – İçme ve Eğlence

Geleneksel Antalya, Denizli ve Muğla mutfağı ürünlerinden, Lahmacuna, deniz mahsüllerinden, Steak’e kadar hemen her tür gıda üreten işletme Kaş’da bulunmaktadır. Aradığınızı Kaş’da bulamadıysanız, hiçbir yerde bulamazsınız demek mümkündür.

Kaş, İstanbul ve Ankara müzisyenlerinin tatil yapmaya gelip, işle tatili birlikte sürdürdüğü bir merkezdir. Barlar sokağında hemen her mekanda büyük şehirlerde severek dinlediğimiz grup ve müzisyenlerden birine rastlamamız mümkündür. Oldukça renkli bir gece hayatı vardır, herkesin eğlence anlayışına uygun bir alternatif bulunabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir