Kaputaş Plajı
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Kaputaş Plajı

0

Konu Başlıkları

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesindedir. Antalya’da bulunan, en güzel plajlardan birisidir. Masmavi denizi ve yol üzerinde bir kanyona yakın bulunması ortaya çok güzel bir manzara oluşturmaktadır. Kanyon ağzında bir plaj alanıdır. Kaş ve Kalkan’ı birleştiren anayol üstündedir. Kaputaş plajında, bir de Mavi Mağara yer almaktadır.

Kaputaş Plajı Hakkında Bilgiler

Kaputaş plajı özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Temiz ve sakin bir sahile sahiptir.
 • Sahili kum ve çakıl taşlarından oluşmaktadır.
 • Serin ve temiz havaya sahiptir.
 • Harika manzara ve denizinin güzel mavi, turkuaz renkleri ile, doğal bir ortam sunmaktadır.

Plajın adını almış olduğu, Kaputaş Kanyonu yakınında yer almaktadır. Kanyon yönünden gelen suların, kumların altından, denize karışması nedeniyle bu plaja, Kanyon Ağzı Plajı da denilmektedir. Plajda, yeme-içme, duş, WC, şezlong, şemsiye gibi ihtiyacınız olan her şey mevcuttur.

Kaputaş Plajı 3
Akdeniz’in İncisi: Kaputaş Plajı

Antalya Kaş Kaputaş plajı aynı zamanda, masmavi, temiz plajı ve deniziyle, mavi bayrağa sahiptir. Plaj derinlik olarak, denizin 10 metre ilerisine doğru gidildiğinde derinleşmektedir. 8 ve 10 metre kadar yüzdüğünüzde, dikkatli olmanız gerekmektedir. Kumlu mu diye soracak olursanız da Ege ve Akdeniz’in diğer bir çok plajında olduğu gibi ağırlıklı olarak kumlu olmakla birlikte zaman zaman küçük taşlarda görülebilmektedir.

Plaja ulaşmak için önce sizi karşılayan merdivenlerden inmeniz gerekmektedir. Kaputaş plajı merdivenleri sayısı 186 adettir. Merdivenleri inip daha sonra da çıkmak için hazırlıklı olmanız gerekecektir. Fakat şunu mutlaka söyleyelim. Bu güzel plajın tadını çıkarmak için değer.

Kaputaş Plajı Nerededir
Kaputaş Plajı Nerededir

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş plajı, Kaş-Kalkan yolu üstünde Kalkan Beldesi sınırlarındadır. Kalkan’a, 7 kilometre uzaklıkta, Kaş’a ise, yaklaşık 20 kilometre kadar uzaklıktadır. Kaş’ın Batı tarafında Kaş-Kalkan karayolu üstünde, Kanyon Ağzı Mevkii olarak bilinen alanda yer almaktadır.

Kaputaş Plajı’na Nasıl Gidilir?

Özel araçlarınız ile Kaputaş Plajı’na, Kaş ve Kalkan’dan yola çıktığınızda, virajlı olan yolları takip ederek gidilir. Yolun yapımı da zorlu aşamalardan geçmiştir. Dik dağların yamaçlarına oyularak inşa edilmiştir.

Bu zor inşa edilen yolun geçmişi, 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Yapım aşamasında, 4 işçinin hayatını kaybettiği bu yolun üstünde, karayolları tarafından, isimleri tabelaya yazılan işçiler, anılmaktadır. Plaja yaz aylarında kendi aracı ile çok fazla ziyaretçi gelmesi sebebiyle zaman zaman park sorunu oluşmaktadır.

Toplu taşıma araçlarını, kullananların sayısı daha fazladır. Kaş ve Kalkan’dan, Kaputaş’a giden toplu taşıma araçları ile, ulaşımı kolayca, sağlanmaktadır. Antalya il merkezinden ise Kaş ilçesine direkt giden otobüsler ile Kaş’a ulaştıktan sonra plaja giden minibüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Kaputaş Plajı 4

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Plaj hakkında en çok merak edilenler arasında, Kaputaş plajı ücretli mi? Kaputaş plajı giriş ücreti? gibi sorular yer almaktadır. Kaputaş plajı girişleri ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde gidip, güzel vakit geçirebilirsiniz. Yalnızca, şezlong ve şemsiyeler için, kiralama ücreti alınmaktadır.

Kaputaş Plajı Konaklama

Plaja günübirlik gelerek ya da birkaç günlüğüne tatile gelerek, konaklama imkanlarından faydalanıp, tatil yapabilirsiniz. Kaputaş plajı yakınlarında konaklama imkanları da oldukça, fazladır. Çeşitli otellerde, villalarda veya kamp alanlarında kalabilir ve burada güzel zaman geçirerek tatil yapabilirsiniz.

Kaputaş Plajı Resimleri

Kaputaş Plajı 5

Kaputaş plajı Antalya arası kaç km?

Kaputaş plajı Antalya arası mesafe, yaklaşık 210 km yani, 3 saat kadardır.

Kaputaş plajı Kalkan arası kaç km?

Kaputaş plajı Kalkan arası, 7 kilometre uzaklıktadır.

Kaputaş plajı Fethiye arası kaç km?

Kaputaş plajı Fethiye arası yaklaşık, 80 kilometre yani 1,5 saat civarındadır.

Kaputaş plajı Kaş arası kaç km?

Kaputaş plajı ile Kaş arası, yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.

Kaputaş Plajı Hakkında S.S.S

Kaputaş Plajı Neden Ünlü?

Kaşın en güzel plajı ünvanına sahip Kaputaş hem yolunun yapılış hikayesi hem de kartpostallık görüntüsü ile ünlü bir plajdır.

Kaputaş Plajında kaç tane merdiven var?

Plaja ulaşım için 186 adet merdiven vardır.

Kaputaş Plajında kamp yapılır mı?

Plajda günübirlik aktivite olarak kamp yapmak mümkündür. Fakat uzun süreli kamp için uygun değildir.

Kaputaş plajında soyunma kabini var mı?

Plajda son yıllarda Belediye tarafından ahşap soyunma kabini inşa edilmiştir.

Kaputaş Plajı nasıl oluştu?

Plaj bir diğer ismi olan Kanyonağızı Plajı adını aldığı kanyonun çıkışında yer almaktadır. Kanyon içerisinden gelen suyun kumların altından süzülerek denize karışması ile oluşmuştur. Mavi bayrağa sahip olan Kaputaş Plajı aynı zamanda coğrafi olarak “kanyon ağzı plajı” şeklinde de anılmaktadır.

Kaputaş Plajı hep dalgalı mı?

Antalya’nın en güzel plajlarından olan Kaputaş’ta öğleden sonraları oldukça büyük dalgalar oluşmaktadır. Sabah saatlerinde ise nispeten daha küçük dalgalar oluşmaktadır. Çarşaf gibi bir koy beklentisi içinde değilseniz plaj iyi bir seçim olabilir. Ayrıca denize giriş kısmı da taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanız iyi bir seçim olur.

Kaputaş Plajı ne zaman açıldı?

Plaj üzerindeki yol 1962 yılında yapılmış olup o tarihten sonra Plaja karayolu ile ulaşım mümkün olduğu için plajın 1962 yılında açıldığı kabul edilmektedir. 

Kaputaş plajı hangi ilçeye bağlı?

Kaputaş Plajı Antalya ili Kaş ilçesine bağlıdır. Kaş ve Kalkan arasında yer almaktadır. 

Kaputaş yolu ne zaman yapıldı?

Kaputaş Plaj yolu 1962 yılında yapılmıştır. Yolun yapımı sırasında hayatını kaybeden Hasan Şahin, Mahmut Teker, Mahmut Erdoğan ve Mehmet Karagül isimli işçilerin mezarlarının Kaş’ta olduğu bilinmektedir. 

Kaputaş plajı halka açık mı?

Plaj halka açık olup içerisinde kullanılan şemsiye ve şezlong için ekstra ücret ödenmektedir. Yine plaj içinde aperatif yiyeceklerin bulunduğu bir cafe de mevcuttur.

Kaputaş plajının özelliği nedir?

Genel olarak mavi bayraklı plaj olmasının yanı sıra masmavi suları ile insanları büyüleyen plajın en büyük özelliği tertemiz olmasıdır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir