Kaputaş Plajı

Kaş Kaputaş Plajı Kaş ilçesinin kalkan mevkiinde yer alan, inanılmaz güzelliklere sahip bir koy olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor. Kaş merkezine 20 km uzaklıkta yer alan plaj, kalkana sadece 7 km uzaklıkta bulunuyor. Etrafı sarp kayalıklarla çevrili olan plaj, doğal güzellikleri ile olağanüstü görsel etki oluşturuyor. Tepelerden sızan suların denizle buluşması sonucu oldukça ferahlatıcı etkiye sahip olan deniz, turkuaz rengin tüm tonlarının görülebildiği bir plaj olarak dikkat çekiyor. Yol kenarından sahile inmek üzere yapılmış olan 187 basamaklı merdivenden inilerek sahil şeridine ulaşılıyor.

Kaş Kaputaş Plajı

Mavi yolculuk rotası üzerinde yer alan Mavi bayraklı Kaputaş plajı ücretsiz olarak girilebilen bir plaj. Dileyen herkes kendi şemsiye ve şezlongunu getirerek olağan üstü güzelliklerin tadını çıkarabiliyor. Dileyen turistler ise kiralama yaparak tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor. Kumsalın üst kısımlarında soyunma kabinleri ve yiyecek içecek türü ihtiyaçlara yönelik olarak büfeler yer alıyor. Doğallığı bozulmadan, bakir kalmış ender plajlar arasında yer alan plajın birde mağarası mevcut. Sadece tekneler vasıtasıyla gidilebilen bu mağara uzun yıllar fok balıklarının yaşadığı yerler olarak biliniyor. Sahili kum ve çakıl karışımı bir yapıda olan plaj, dünyanın bozulmaya uğramamış ender plajları arasında yer alıyor.

Kaş Kaputaş Plajına Ulaşım

Havayolu ile bölgeye gelecek turistler için iki farklı havaalanını kullanarak ulaşım sağlamak mümkün. Dalaman havaalanından plaja uzaklık 127 km mesafede bulunuyor. Kaputaş plajına ulaşım için başka bir yöntem ise Antalya havalimanı üzerinden bölgeye ulaşım sağlamaktır. Havaalanı ile plaj arasındaki uzaklıkta yaklaşık 220 km mesafe içeriyor. Hem Dalaman’dan, hem de Antalya’dan Kalkan’a otobüs seferleri günlük ve düzenli olarak yapılıyor. Kalkan bölgesine ulaştıktan sonra, plaj bölgesine ulaşım için dolmuş seferlerinden yararlanmak gerekiyor. Özel tekne ve yatlarla yapılan mavi yolculuk gezilerine dahil olarak, deniz yoluyla plaja ulaşım sağlamakta mümkün.

Kaputaş Plajı 2

Kaputaş Plajı Bölgesindeki Oteller

Kaş Kaputaş plajı bölgesinde gün boyu güneş, deniz, kum ve mükemmel doğa manzaralarını yaşayan ziyaretçiler için plaj yakınlarında birçok konaklama imkânı yer almaktadır. Bu seçenekler arasında lüks oteller, apart oteller, pansiyonlar gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.

Kalkan Ambar Evleri: Kalkan mevkiinde yer alan tesis, kaputaş plajına 3,5 km mesafede yer almaktadır. İki kişilik gecelik konaklama 450 TL civarında. Mükemmel manzaraları ve açık havuzuyla ilgi gören tesis, ekonomik olarak yüksek fiyatlar içerde de sürekli kalabalık olmaktadır. Tamamı balkonlu olan odalar klimalı. Bisiklet turuna çıkmak ve uzun dağ yürüyüşleri yapmak için ideal bir lokasyonda yer alan otel, Dalaman havaalanına 80 km mesafede yer alıyor.

Kaputaş Plajı 3

Hotel Matiana: Mükemmel deniz manzarasına sahip olan otel, Kaş Kalkan mevkiinde yer alıyor. Gecelik iki kişi konaklama fiyatı kahvaltı hariç 207 TL civarında. Büyükler ve minikler için ayrı ayrı açık havuzlar bulunan tesiste, 24 saat oda servisi, mini bar, TV üniteleri, klima ve ücretsiz wi-fi imkânları bulunmaktadır Kaputaş plajı mavi mağara bölgesine sadece 3 km mesafede bulunan otel restoranı, farklı lezzetlerin sunulduğu bir menü ile yemek konusunda da iddialı.

Kleo Pansiyon:  Kalkan Yalıboyu mahallesinde bulunan pansiyon, Mavi bayraklı plaj olarak listelenmiş olan kalkan plajına, sadece 50 metre uzaklıkta yer almaktadır. Sahip olduğu manzaranın keyfini çıkararak konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler iki kişi gecelik kahvaltı dahil 150 TL ödeyerek konaklama yapabilirler. Kesintisiz olarak oda servisi hizmeti verilen pansiyonda internet erişimi ücretsiz olarak müşterilerin hizmetine sunulmuş. Yöresel lezzetleri içeren bir restoran menüsüne sahip olan pansiyon oldukça uygun fiyatlarla ilgi görüyor.

Kaputaş Plajı Bölgesindeki Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Kaputaş plaj bölgesine yaklaşık olarak 4 Km mesafede bulunan Kaş ilçesinde, birçok eğlence mekânı ve restoran bulunmaktadır. Antalya bölgesinde doğal güzellikleri ile en fazla turist çeken bölgeler arasında yer alan Kaş Kaputaş plajı gibi özel bölgeleri sebebiyle, en çok tercih edilen yerler arasındadır.

Deja Vu: Kaş ilçesinde günbatımının izlenebileceği en mükemmel yerler arasında buluna mekân, gece eğlenceleri için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Kaş’a adeta bir terastan bakarmış duygusu veren mekâna meydandan yürüme mesafesi sadece beş dakika. Mükemmel atmosferi ve harika müzikleriyle uygun fiyata güzel bir gece geçirmek mümkün. Akdeniz yeşillikleri ve zeytinyağlı mezeler konusunda hayli iddialı olan mekân, kaş limanına nazır manzarası ile Kaş Kaputaş plajı eğlence mekânları arayanlar için mükemmel bir seçenek.

Kaputaş Plajı 4

Mavi Bar: Kaş ilçe merkezinde yer alan mekân, herkes tarafından bilinen ve mutlaka uğranılan bir buluşma yeri olarak nam salmış. Rengârenk dekoru ve her zaman cıvıl cıvıl olması herkesi adeta bir mıknatıs gibi bu mekâna çekiyor. Çoğu zaman oturacak yer bulamayan kişiler ayakta kalmak pahasına burada zaman geçirmeye devam ediyor. Yüksek müzik eşliğinde içkileri yudumlayarak dans etmek isteyen turist gruplarının en çok tercih ettiği yerler arasında ilk sırada olan mekân fiyat olarak normalin biraz üzerinde.

Ruhi Bey Meyhanesi: Kaş bölgesinde yer alan turistik mekânları, antik kentleri ve doyumsuz güzellikler sunan Kaş Kaputaş plajı ziyaretçileri, yemek yanabilecek eşsiz mekânlar konusunda da bir o kadar şanslı. Kaş merkezde bulunan Ruhi Bey meyhanesi, kral mezarının bulunduğu uzun çarşı sokağının başında konumlanmış. Menüsü deniz mahsulleri ve balık çeşitleri ağırlıklı oluşturulmuş. Akdeniz yeşilliklerinden yapılan salatalar ve mükemmel lezzette mezeler de cabası. Ahtapot ızgara ve sütte balığın mükemmel oluşunda tüm müşteriler hemfikir. Huzurlu bir akşam yemeği için tavsiye edilebilecek ender mekânlar arasında yer alıyor.

Sultan Garden Restoran: Kaş limanı çevresinde en güzel manzaraya sahip mekânlar arasında yer alan restoran, serpme sabah kahvaltıları için tercih edilen en gözde mekânlar arasında yer alıyor. Kahvaltıda kiremitte pastırma doyumsuz bir lezzet olarak akılda kalan yiyecekler arasında. Akşam yemeklerinde bir hayli kalabalık olan restoran, kalamar dolması ve özel mezeleriyle oldukça iddialı. Fiyatlar uygun ve oldukça titiz bir servis sistemi var.

Kaş Kaputaş Plajı Bölgesindeki Festival ve Sosyal Aktiviteler

Kaş Antalya’nın en önemli turizm alanları arasında yer almaktadır. Özellikle turizm sezonunun açılması ile birlikte, Antalya ili ve ilçelerinde farklı festivaller düzenlenerek, tüm dünyanın ilgisinin bölgeye kayması amaçlanmaktadır. Düzenlenen festival ve eğlencelere çok sayıda yabancı turist katılımı olmaktadır.

Kaş-Kalkan-Likya Yemek Festivali: 2017 yılında 3. Kez düzenlenerek geleneksel hale dönüştürülen festival, Kalkan restorancılar derneği tarafından Kalkan yat limanında gerçekleştirilmektedir. Halk oyunları gösterilerinin ardından kurulan stantlarda turistlere yemek ve tatlı ikramı yapılarak, turizm köprüsünün sağlamlaştırılması hedefleniyor. İlçenin sınırları içerisinde yer alan birçok antik kent, harabeler ve dünyaca ünlü Kaş Kaputaş plajı ziyaretçileri olan yabancı turistler, otantik tatları deneyerek yemek kültürümüz hakkında bilgilendiriliyor.

Yemek festivali dışında geleneksel olarak yapılan festivaller arasında yer alan bir başka festival ise Likya-Kaş kültür ve sanat festivalidir. Festivaller dışında sosyal etkinlikler kapsamında Gömbe eşya panayırı, Doğa sporları buluşması, seyirlik oyunlar festivali, gibi birçok etkinlikler düzenlenerek turizm amaçlı ziyarette bulunan turistlerle kültür alışverişi sağlanmaktadır.