Arykanda Ören Yeri
 1. Anasayfa
 2. Antalya

Arykanda Ören Yeri

0

Antalya’nın Fenike ilçesinin Arif Köyü’nde yer almakta olan bu yer, buram buram tarihi esintisi ve görülmeye değer güzellikleriyle insanları mest etmektedir. Ary-ka-wanda “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamını taşıyan ismi Likya dilinden gelmektedir. En eski şehirlerden biri olan Arykanda Ören Yeri bunu adıyla da fazlasıyla belli etmektedir. Kademe kademe yükselen Arykanda sık çam ağaçları ile farklı bir görünüme imza atmaktadır.

Bu Antik kentte yerleşimin M.Ö 2000’li yıllara dayandığı savunulmaktadır. Birçok arkeoloğun hala çalışmaları devam etmektedir. Bu yer yabancı turistler açısından da oldukça merak edilen bir yerdir. Gerek yapısı gerekse hakkında değinilen konulara bakılacak olursa Ayrkanda Ören Yeri, Antalya için paha biçilemez bir değerdir. Güzelliğini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalmaktadır. Bu yer her yıl büyük sayılarda misafirlerini ağırlamaktadır. Antalya’da görev yapan yetkililerde buranın ününü bildikleri için yerli ve yabancı birçok kurum kuruluş çalışanlarını davet etmektedir.

Hala eski dönemlere ait çanak, çömlek ve sikke parçaları bulunmaktadır. Arykanda Ören Yeri’nin devlet destekli bir araştırma ile yapısı bozulmadan gizemi çözülmeye çalışılmaktadır. Sayısız depreme maruz kaldığı belirtilen yer tarihte Hristiyanlığın etkisi altına da girmiştir. Ancak 5.yy da yaşanan deprem sonrası bölgede yaşayan insanların göç etmelerine sebep olmuştur. İnsanlar daha güvenilir buldukları köylere göç etmeye başlamıştır (Çatallar Köyü).

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Ören Yeri

Birçok rivayetin hasıl olduğu, dilden dile dolaşan öykülere bakılacak olursa Arykanda Ören Yeri, Antalya’nın kalbi niteliğindedir. Kentin girişindeki yapılar hala sağlamlığını muhafaza etmektedir. Hamamların olduğunu ve insanların temizliğe ne kadar önem verdiğini görebiliyoruz. Ayrıca kentin duvar ve pencereleri de hala ayaktadır. Bloklar üzerinde yer alan kabartmalar, yapılan resimler o dönemin kültürü hakkında büyük mesajlar vermektedir. İşte bu nedenle Antalya’ya yolu düşen herkes Arykanda Ören Yeri’ne uğramalı ve tarihten bir kesit izlemelidir.

Buradan da şu yorumu yapmak mümkündür. Antalya sadece lüks eğlence mekanları, gece hayatı, kumu, güneşi, ünlüleriyle değil Arykanda gibi tarih kokan bir eserle de çarpıcı olmaktadır. Sadece günümüze değil geçmişe de hitap ettiğini dile getirmeden geçemeyeceğim. Arykanda Ören Yeri, ziyaretçiler tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Sürekli olarak talep görmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler, kent boyunca yürüme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca keyifli zaman geçirmenin de hazzını yaşamaktadır. Sadece tarihi önemiyle değil, doğasıyla da sıcak bir yuvayı andırmaktadır. Bir çok antik kentten farklı olarak önemli eserlere ev sahipliği yapması da ayrı bir hayranlık sebebidir. Bu nedenle kent hiç boş kalmamakta ve sürekli misafirlerini ağırlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir