St Nicholas Noel Baba Kilisesi
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

St Nicholas Noel Baba Kilisesi

0

St Nicholas Noel Baba Kilisesi tüm dünyanın bildiği adıyla Noel Baba’nın ülkemizde yer alan kilisesinin adıdır. Noel Baba Türkiye’nin tatil cenneti Antalya sınırlarında yer alan Patara Antik Kentinde doğmuş Myra’da (Demre) yaşamını sürdürmüştür. Hristiyan dünyasının azizleri arasında önemli bir yere sahip olan St. Nicholas, yaşamını Piskopos olarak sürdürmüş, ölümünün ardından aziz mertebesine yükseltilmiştir. St. Nicholas Kilisesi Demre sınırları içerisinde yer alması sebebiyle önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Fakirlerin, denizci ve öğrencilerin koruyucusu ve kurtarıcısı olarak bilinen St. Nicholas için,  Myra’da bir kilise inşa edilmiş ve cenazesi lahidin içine koyularak kilisede muhafaza edilmiştir.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi

Myra’nın Likya medeniyetinin başkenti olmasında St. Nicholas’ın büyük bir payı vardır. Bizans tarihinde büyük öneme sahip olan kilise, zaman içerisinde doğal afetlerden önemli zararlar görmüş ve sonrasında Noel baba mezarı 1042 yılında Bizans imparatoru IX. Konstantin ve karısı Zoe tarafından kilise ile birlikte onarılmıştır. İlerleyen zamanlarda 1862 yılında bir kez de Rus Çarı I. Nikolay tarafından yeniden onartılarak Hristiyan dünyasının ziyaretlerine açık hale getirilmiştir. Haçlı seferleri sırasında kemiklerden bir bölümü buradan alınarak İtalya’nın Bari kentinde bir kiliseye gömülmüştür. kemiklerin bir kısmı halen Antalya müzesinde koruma altında tutulmaktadır.

St Nicholas Noel Baba Kilisesine Ulaşım

Sürekli bir şekilde ziyaretçi akını yaşanan Noel baba kilisesine gitmek için Antalya şehir merkezinden otobüs ve dolmuş seferleri düzenlenmektedir Direk Demre’ye yapılan seferler ile ulaşım çok rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzeler arasında 6. Sırada yer alan kilise 2017 yılında yaklaşık 250 bin civarında ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir. Yapacağınız ziyaret özel araçla olacaksa Antalya’dan Fethiye yönü kullanılarak, Finike bitiminden 30 km sonrasında Demre’ye ulaşıp St.Nicholas kilisesi bölgesine gidiş sağlanabilir. Fethiye yönünden ulaşmak için, kaş istikametinden yaklaşık olarak 50 km sonra ulaşım sağlanabilir.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi 4

St Nicholas Noel Baba Kilisesi Bölgesinde Yer Alan Oteller

Demre bölgesi önemli bir turizm bölgesi olması sebebiyle konaklama imkânları konusunda farklı alternatiflere sahip bir bölgedir. En fazla ziyaretçi alan bölgelerin başında gelen St. Nicholas kilisesi Antalya Demre ilçesi yakınındaki oteller farklı konaklama fiyatları ve farklı konfor olanakları sunmaktadır.

Demre Apart Otel: Mükemmel bir sahil eve doğa görüntüleriyle iç içe olan apart otel, uygun fiyatları ve farklı konfor çeşitleriyle önemli sayıda Noel baba mezarı ziyareti yapmak isteyen yabancı konuk ağırlamaktadır. Beymelek mahallesinde yer alan apart otelde iki kişilik konaklama fiyatı günlük 130 TL civarındadır. Ev konforunda konaklamaya imkân verilen tesiste mini mutfak, yemek ve oturma alanları, TV, klima, ücretsiz wi-fi gibi birçok konfor çeşitleri fiyata dahil olarak sunulmaktadır. Mutfakta çay-kahve makinası ve yemek ocağı yer almaktadır. Apart otel temizlik konusunda oldukça titiz görünüme sahip.

WineCity Otel: Demre Cumhuriyet caddesinde bulunan otel 52 odası iğle ziyaretçilere konaklama imkânı sunmaktadır. St.Nicholas kilisesi ziyaretlerinde konaklamak yapmak için en uygun oteller arasında yer alan Winecity otel iki kişilik bir konaklama bedeli olarak günlük 132 TL fiyat teklifi sunmaktadır. Günün her saati oda servisi imkânları bulunan otelde, ücretsiz wi-fi, LCD televizyon, uydu cihazları, buzdolabı,  mobilyalı balkonlar yer almaktadır. Ev konforunda konaklamalar için oldukça uygun ve her gün kat temizliği yapılıyor.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi Çevresindeki Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Hristiyan dünyasının saygısını kazanarak aziz mertebesine yükseltilen Noel babaya ait St. Nicholas kilisesi Antalya turizmi için oldukça önemli bir merkezdir. Bu sebeple ülkemizi ziyaret eden konukların ağırlanmasına ve yeme-içme ihtiyaçlarına büyük önem verilmektedir. Bu konuda Demre civarında kurulu bulunan cafe ve restoranlar hizmet vermektedir.

İpek Restoran: Demre ilçesi kale mevkiinde bulunan restoran, Türk ve Akdeniz yemekleri ağırlıklı bir menüye sahip. Oldukça uygun fiyatlara sahip olan restoran, güler yüzlü personel ve lezzetli yemekleriyle bölgede en çok tercih edilen mekânlar arasında yer alıyor. Türk usulü lezzetler arasında pide çeşitleri ve sulu yemekler konusunda oldukça iddialı.

Kaya Restoran Mavi Yengeç: Beymelek mevkiinde yer alan restoran deniz ürünleri konusunda oldukça iddialı bir menüye sahip bulunuyor. Yengeç ve levrek tam usulüne göre kızartılıp servis ediliyor, salata ve mezeler oldukça lezzetli. Emsal mekânlara göre oldukça uygun fiyatlara sahip olan restoran, kahvaltı konusunda da oldukça fazla çeşitle şölen tadında sabah yaşamanıza sebep oluyor. Antalya’ya St. Nicholas kilisesi ziyareti için gelenlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor. Mükemmel doğam manzaraları eşliğinde güzel bir akşam yemeği için en iyi tercihler arasında sayılabilir.

Kumsal Restoran Bar: Deniz kıyısında mükemmel deniz manzaraları eşliğinde zaman geçirmek için en ideal mekânlar arasında yer alıyor. Menüsü Türk ve Akdeniz mutfağından esinlenerek hazırlanmış. Oldukça salaş ve huzurlu bir mekân olan kumsal restoran alkollü içeceklerin eşliğinde müzik dinlenerek eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Fiyatlar oldukça makul ve yiyecekler oldukça lezzetli. Günbatımında mükemmel manzaralarla keyifli zaman geçirmek için tercih edilmeli.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi Bölgesindeki Festival ve Sosyal Faaliyetler

Noel Baba Bahar Şenlikleri: Antalya bölgesinde yer alan Demre, önemli tarihi kişilikler arasında yer alan Noel baba adına bahar şenlikleri adı altında geleneksel festivaller düzenlemektedir. Turizm mevsiminin başlangıcı olan dönemlere denk getirilen festivalde St. Nicholas kilisesi için ilçede bulunan yabancı misafirlerde ağırlanmaktadır. Beymelek karabibik bahar festivali olan şenlikler isim değişikliği yapılarak, Noel baba bahar şenliği adı altında 15 Mayıs 13 Haziran tarihleri arasında yapılmakta ve çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Yurt genelinde tanınmış sanatçıların sahne aldığı konserlerde, geç saatlere kadar eğlence sürmekte ve Noel baba adı bu tarihi ve turistik bölgede yaşatılmaktadır.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi 5

Deve Güreşleri Festivali: 2017 yılında 12. Kez düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivali bölge halkı tarafından oldukça ilgiyle izlenen bir etkinlik olarak oldukça seviliyor. Ülkemizin dört bir yanından getirilen develerin birbiriyle kıyasıya mücadelelerine sahne olan festival yerli yabancı birçok katılımcıya keyifli anlar yaşatıyor. 2000 yıllık bir geleneğin devamı olarak görülen deve güreşleri festivali ilçenin tanıtımına büyük yararlar sağlıyor.

De-Myra Tarım Festivali: 2017 yılında 4. Kez düzenlenen festivaldeki amaç bölge halkının neredeyse % 90 oranındaki sakinlerinin tarım konusunda meydana getirdiği gelişmeleri kamuoyuna duyurmak, tarımı özendirerek, tüm dünyada tarım hakkındaki yeniliklere vakıf olabilmek amacını taşıyor. Çeşitli halk oyunları ile tarım içerikli konuşmaların yapıldığı festivale yabancı ülke tarım yetkilileri de geniş bir katılım sağlıyor.

St Nicholas Noel Baba Kilisesi 6

Antalya belki de dünyada aynı bölgede en fazla antik kent barındıran bir şehir olarak, dünya turizminin başkenti unvanını elinde bulunduruyor. Binlerce yıllık kadim bir tarihe sahip topraklarda, günümüzde Hristiyan inancının sembol isimleri arasında yer alan Noel baba mezar yeri ve bulunduğu alanda yer alan St. Nicholas kilisesi tüm dünya tarafından ziyaret ediliyor. Ülkemiz açısından son derece önemli değerler arasında olan tarihi myra bölgesi ve St. Nicholas kilisesi Antalya turizmi açısından da ölçülemez derecede büyük bir öneme sahip.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir