Kızlan Yel Değirmenleri
 1. Anasayfa
 2. Datça

Kızlan Yel Değirmenleri

0

Kızlan sahip olduğu kadim medeniyetin izlerini günümüzde de taşımaya devam ediyor. Tarihin tozlu sayfalarında kalmayan, günümüzde de varlığını sürdüren yel değirmeni bölge de tarihe canlı canlı tanıklık etmek isteyenler için varlığını sürdürüyor. Datça yolu üzerinde 8 km mesafe de kalan ana yoldan 200 metre uzaklıkta bulunan değirmen ziyaretçilerini bekliyor. Değirmenin tam olarak hangi döneme ait olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. 200 Yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Toplam 6 tane olan kızlan yel değirmenleri özel mülkiyete ait olan yapılar arasında yer almaktadır. Kaymakamlık tarafından satın alınarak restore edilen bir değirmen restoran olarak hizmet vermektedir. Bir değirmen ev olarak günümüzde kullanılmakta iken diğer 4 değirmen harap bir biçimde beklemektedir. Harap değirmenlerin içine girdiğinizde tamamen boş oldukları ya da değirmen taşının yerinde olduğu görülmektedir.

Kızlan Yel Değirmenleri 4

Yapıldığı dönem için son derece iyi tasarlanmış olan değirmenin bacası rüzgardan korunacak şekilde dizayn edilmiştir. Kapılarının tam karşısında nişler bulunan değirmen içinde kat değiştirmek için taştan merdivenler inşa edilmiştir. Değirmen Datça da her mevsim rüzgar alan özel bir bölgeye inşa edilmiştir. 1970 Yılına kadar dönem dönem çok popüler olarak kullanılan değirmen bu tarihten sonra modern un değirmenleri karşısında yenik düşmüş ve kullanılmamıştır.

Kızlan Yel Değirmeni

Datça bahar ayları ile birlikte uykusundan uyanan özel şehirler arasında yer almaktadır. Şubat ayı ile birlikte hareketliliğin başladığı bölge de Kasım sonuna kadar aktivite bulunmaktadır. Son derece saki tatil adreslerinin başında yer alan bölgeye 9 ay süresinde deniz ve güneş için gelebilmeniz mümkündür. Kış mevsiminde de soğuk olmayan bölgeye küçük tatiller ile gelmeniz mümkün olabilir. Tam manası ile deniz sezonunun açılması Nisan ayını bulabilmektedir.

Ekim sonuna kadar otel rezervasyonları doluluk oranı ile öne çıkmaktadır. Bölgeyi ziyaret eden bir çok konuğun ortak isteği Datça’dan ayrılmamaktır. Datça yerlileri için deniz sezonu ise tatilcilerin döndüğü mevsimlere denk gelmektedir. Yerlilere göre Datça’nın en güzel zamanı Eylül ve Ekim arasıdır. Gideceğiniz mevsim ya da ay fark etmeksizin Datça da her zaman doğası ile size mutluluk verecektir.

Kızlan Yel Değirmeni Ulaşım

Bölgeye ulaşmak için çeşitli istikametler hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Marmaris yönü ile gelenler için merkezden 10 km uzakta ilk değirmen tabelaları karşınıza çıkacaktır. Eğer tabelaları takip etmez yolu takip ederseniz Kızlan köyüne varmış olacaksınız. Bölgeye şahsi aracınızla değil de minibüs ile gelecekseniz 45 dakikayı bulan fakat oldukça güzel bir yolculuğun ardından Datça’ya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Datçaya ulaşmak için havalimanlarını ve Feribot saatlerini internetten kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Fakat kara yolu ile bölgeye gelmek isteyenlerin öncelikli takip rotası Muğla olmalıdır.

Kızlan Yel Değirmeni Bölgesinde Yer Alan Oteller

Kızlan bölgesinde konaklama için seçeceğiniz alternatiflerden önce aramanız gereken ilk koşul mükemmellik sertifikası olmalıdır. Çünkü bölge de bu sertifikaya sahip olan tesisler için beş yıldızlı hizmet verdiklerini söylemek güzel bir tanımlama yöntemidir.

Villa Kızlan Ova

Mükemmellik sertifikası bulunan bölge de ki en özel işletmelerden biri olma özelliği taşıyor. Klimalı odaları ile yazın en sıcak günlerinde ya da gecelerinde sorunsuz uyumanız mümkün olacak. Kendine ait olimpik ölçülerde yüzme havuzuna sahip olan işletme aynı zamanda tesisin her bölgesinde yüksek hızda internetin kapsama alanı içinde yer alıyor.

Kızlan Yel Değirmenleri 5

Fiyat aralığına baktığımızda ise 220 lira ile 440 lira arasında olduğunu gördüğümüz tesis içinde sunulan fiyatlar standart odalar için belirlenmiş durumda. Odalarda sigara içilmesine müsaade edilmiyor. Daha çok bir aile otelini andıran yapısına karşın çocukların da düşünüldüğü tesiste çocuklar için pek çok özel olanak mevcut. Hayvan dostu olan tesise pet hayvanlarınız ile gidebilmeniz mümkün. Siz tatil yaparken evcil dostlarınızda özel bir bölüme alınıyor. Dilediğiniz her an evcil hayvanlarınız ile vakit geçirmeniz de mümkün.

Kızlan Yel Değirmeni Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Gece hayatından vazgeçemeyenler için Datça da Kızlan yel değirmeni bölgesinde oldukça yakın olan işletmelerden söz etmek mümkün. Fakat buradaki yakınlığı 10 km çapla sınırlamak doğru olacaktır. Çünkü yel değirmeni köy içinde kalıyor. Bölgeye gelen tatilcilerin biraz yürümesi gerekmekte.

Polka Cafe Bar Datça

İsmi ile hizmet veren işletme hem bar hem de restoran sınıfında yer alan tesisler arasında yer alıyor. Çünkü gündüz saatlerinde tatilcilerin yemek yiyebildiği işletme akşam 20:00 dan sonra çehresini değiştirerek bir bar konseptine dönüşüyor. Akdeniz mutfağı ve Türk mutfağından örneklerin bulunabildiği adres de akşam sahne alan canlı müzik solistleri de oldukça büyük beğeni topluyor.

Kızlan Yel Değirmenleri 6

İşletmenin Genel değerlendirmesi için %90 başarı aldığını söylemek doğru olacaktır. Bu başarı puanının detaylarına baktığımızda ise hizmet kalitesinin %95 olduğunu görüyoruz. Yabancı dile hakim olan çalışanlar bu nokta da en büyük payı hak ediyor. %90 Yemek kalitesi ise başarılı bir bar olsa da restoran kategorisinde de oldukça iddialı olan işletme için son derece yüksek bir not olmakta. Mekanın atmosferi ise %100 puan alan en önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu sayede işletme de yer alan iç ve dış mekanlardan övgü ile söz etmek mümkün. En önemli kriterlerden biri olan Hizmet fiyat dengesinde ise işletme %95 gibi yüksek bir puan elde etmeyi başarmış durumda.

Kızlan Yel Değirmeni Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Kızlan köy merkezinde yemek yiyebileceğiniz oldukça özel yöresel yiyeceklerin sunulduğu aile lokantaları bulunmaktadır. Fakat daha çok seçeneğin olduğu bir adrese bakıyorsanız o halde;

Zeytin Meşkişhane Cafe & Restaurant

Datça da sunduğu eşsiz manzara ile aklınıza gelmesi gereken ilk adres olacaktır. Liman manzarası yanı sıra hafta da beş gün farklı konsepte hizmet veren olağan üstü bir adres. Yöresel yiyeceklerin ve içeceklerin yer aldığı restoran da ayrıca deniz ürünleri kırmızı et ürünleri ve vejeteryan yiyecekleri yer alıyor.

Gün içinde restoran olan işletme akşam saatleri ile birlikte görünüşünü değiştirerek bir cafe-bar havasına bürünüyor. Oldukça ünlü bir şefi bünyesinde bulunduran işletme menüsü ile en çok tercih edilen işletmeler arasında yer alıyor. Her gece şefin special tatlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Pazartesi günleri kapalı olan mekan da bu gün haftanın diğer günleri için hazırlık yapılıyor.

Bilgi ve İletişim: İskele Mahallesi, Atatürk Cd. No:14, 48900 Datça/Muğla, Türkiye

Kızlan Yel Değirmeni Özeti

Tarihin en eski dönemlerinden günümüze kadar varlığını sürdüren Datça ziyaret edilmesi gereken onlarca özel bölgesi olan bir tatil bölgesi. Bu nedenle bölge de yer alan tüm güzellikleri inceleyebilmeniz ve bu güzelliklerden faydalanabilmeniz için birden fazla güne ihtiyacınız olduğu kesin. Kızlan değirmenler bölgesinde ise çok önemli iki yapıyı yakından görme olanağına sahip olacağınız gibi diğer yapıları da inceleme fırsatını iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Modern düşünce ve yapılaşması ile Yel değirmenleri arasındaki mimari farkı yakından incelediğinizde ne kadar güzel ayrıcalıkları kaybettiğimizi çok daha yakından anlayacaksınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
akyaka-resimleri (15)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir