Konya Akşehir Gölü
 1. Anasayfa
 2. Konya

Konya Akşehir Gölü

0

Konya Akşehir Gölü başlıklı bu yazımızda sizlere İç Anadolu Bölgesinin’de bir tatil alternatifi olabileceği konusuna değindik. Tatil destinasyonları denilince akla hep deniz’in olduğu yerler gelir.

Deniz, kum, güneş insanların beynine yer etmiş durumda. Ama güzel Türkiye’mizin taşı toprağı altın diye boşuna demiyorlar. Her karışında tarih yatar ve unutmayın tarih her daim merak uyandırır insanlarda.

Yaz tatilinde deniz kenarına, kasabalara gitmezse insan Gap Turuna çıkar, Karadeniz Turuna gider, sırf balon turu yapabilmek adına Kapadokya’ya gider. Bu arada Kapadokya Balon Turu başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 😉

Peki neden hiç İç Anadolu’da yatan medeniyetler aklımıza gelmiyor ki. Ne demiş Mevlana? Gel ne olursan ol, nasıl olursan ol gel. E böyle diyen birisi varken, size kucak açılıyorken neden Konya’ya gidip bir de orayı ziyaret etmiyorsunuz ki!

Konya Akşehir Gölü

Akşehir Gölü Etrafına Kamp Kurmak

Aklınıza Konya’ya gitsem nereleri gezeceğim ki hemen tükenecek bir yer gibi geldiğini farkındayım. Ama öyle değil. Birçok gezilecek ve görülecek yer ile bizle kapılarını aralayan Konya’da Akşehir gölünü gördünüz mü mesela?

Hala görmediyseniz ya balık tutmayı sevmiyorsunuz, ya çocukluğunuzda hiç gölete ya da dereye girmediniz, ya da gölet kenarında hiç kamp çadırı kurup ateş yakıp yıldızları seyretmenin sabah da mis gibi doğaya uyanıp gün boyu uzun uzun yürüyüp kendinize gelmenin benliğinizi yaşamanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.

Konya Akşehir Gölü Nerededir

Emir Dağı ile Sultan Dağlarının arasında yer alan Akşehir gölü çöküntüde kaldığı için ve dışarıya doğru herhangi bir akıntısı bulunmadığı için havza olarak geçiyor. Hem coğrafya derslerinde hep önümüze çıkan havzanın da nasıl bir yer olduğunu görebilmek adına Akşehir gölüne gitmek faydalı.

1.500 kilometrelik bir kordon boyunu andıran Akşehir gölünün suyu da ne çok tuzlu, ne çok tatlı. İkisinin karışımı demek daha doğru. Çünkü gölümüz dışarıya akmıyor ama dışarıdan gölümüze tatlı su akıntıları oluyor. Nasıl yani? Şimdi daha da cazip hale gelir gibi oldu değil mi? Gittikçe merak uyandıran bu göleti mutlak suretle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu arada Akşehir gölü’nün Türkiyedeki göller içerisinde en büyük 5. Göl olduğu söylemişmiydik.

Nasreddin Hoca’nın Akşehir Gölüne Maya Çalması

Hımmmm bir de şu var ki Nasreddin hocamızın maya çaldığı bir göl var ya işte o göl Akşehir gölü. E daha ne duruyorsunuz? Nasreddin hocanın göle çaldığı maya tutmuş mu en azından ona bakmak için bir gitmek lazım. Çünkü biz hala cevabını bilmiyoruz.

Gidip de gören olur ise lütfen bize de cevabını söylesin 😉

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
erciyes-dagi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir