Amos Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Amos Antik Kenti

0

Marmaris tatili seçenler için oldukça önemi bölgelerin başında Amos antik kenti geliyor. Çünkü şehir tarihin en önemli medeniyetlerinin odak noktasında kalmayı başarmış önemli bir geçmişe sahip. Öncelikle sahip olduğu avantajlardan yaşadığı dönemin en önemli limanlarından birine ev sahipliği yaptığını söyleyerek başlamak doğru olacaktır. 1948 kazıları ile ortaya çıkan şehir, M.Ö 2 yüzyıla dayanmaktadır. Söz konusu dönemde kira sözleşmesinin uygulandığı bir medeniyet olarak 2200 yıllık tarihi günümüzde de koruma altına olan bölgeler arasında yer almaktadır.

Amos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Kumlubük beldesinde yer alan Turunç Caddesi üzerinde yer alan Amos koyu akla ilk gelen adresler arasında yer alıyor. Denize dik inen sahili ile oldukça ilginç bir coğrafyaya sahip olan bölge, tepe üzerinde kurulmuş şehirlerarasında yer alıyor. Tepeye çıkmanız mümkün, fakat bölge de geçmişte durdurulmuş kazı çalışmalarını ve kazı çalışmalarından sonra bölge de yer alan sessizliğe hissedebiliyorsunuz. Harabeler arasında yürüyüş yapmanız mümkün olurken güneşin pek çok farklı açıdan izlenmesi bu bölge de mümkün oluyor. Amos şehir merkezinden 25 km uzakta olan bir antik kent bu nedenle kendi aracınız yoksa yürüyerek ulaşmanız oldukça zor.

Amos Koyu

Sevimli ve küçük bir koy olmasına karşın oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Sahilinde yer alan çakıl taşlarının oldukça ilginç renklerde olması, bölgeye gelen ziyaretçilerin bölgeden pek çok hatıra götürmelerine de neden olmuş durumda. Özellikle bölgeye son dönemde yabancı turist akını olduğunu söylemek mümkün. Bölgeye erken saatlerde gelirseniz hem yer bulmak hem de denize girmek için sakin bir koy ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.

Amos Antik Kenti 3

Koyda misafirlerin yemek yiyebilmesi için özel bir restoran da bulunuyor. İşletme de bölgenin tatlarını denemeniz mümkün. Antik çağlar içinde Rodos da en önemli şehirlerden biri olma özelliği taşıyan bölge Helenistik kültürde Tanrıçanın Tapınağı anlamına gelmektedir. Yine Helenistik dönemde Samnaios ismi ile bilinen Tanrı Apollon kentteki baş tanrı olarak anılmıştır. Tepe üzerine inşa edilmiş olan büyük kuleleri ve surları ile görkemli tapınak da yine Apollon için inşa edilmiştir.

Amos Kent İçi Bölgesi

Amos doğru roma dönemi başlayana kadar sürekli her zaman aktifliğini korumuştur. Doğu Romanın ve başta İstanbul ve çevre bölgelerin canlanması ile bölgeye verilen önem günden güne azalmıştır. Amos sahip olduğu yükseklik nedeni ile güneşin hem doğuşunun hem de batışının izlenebildiği bir bölge. İçinde tiyatrosu da bulunan kent içi bölgesi ile Rodos arasındaki alan arasında tarihi canlı canlı yaşama şansı yakalayacaksınız.

Amos Antik Kenti 4

 

Amos Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak isteyenler için oldukça özel ve avantajlı işletmelerden söz etmek mümkün olsa da Amos Antik kentine sıfır denilebilecek yakınlıkta bir işletme koruma kurulu kararı ile inşa edilmemiş durumda. Şehrin ve yapısının korunması için çok doğru bir karar olduğunu düşündüğümüz kararın etkilemediği bölümlerde yer alan otellere göz attığımızda ilk olarak karşımıza çıkan işletme;

Amos Hotel

Marmaris ilçe merkezi ile arasında sadece 3 km mesafe olan işletme otobüs terminaline 6 km uzaklıkta yer alırken Dalaman Havalimanından da 100 km uzaklıkta bulunuyor. İşletme sahip olduğu botanik bahçe ile öncelikli olarak misafirlerine samimi bir doğa sunuyor. Mimari yapısı ile ele alındığında milenyum mimarisinin işlendiği işletme de deniz manzarası da tarifsiz bir nokta da.

İşletme yarım pansiyon olarak hizmet veriyor. Fakat otelde yiyeceğiniz öğünlerin açık büfe olduğunu söylemimiz doğru olacaktır. İşletme de her hafta Türk geceleri etkinliği yapılıyor. Bu etkinlik kapsamında Türk dans ve müziğinin ezgileri tesisi doldururken açık hava da eğlenme ayrıcalığı da sunuluyor. İşletme de görev yapan çalışanların bütünü ile yabancı dile hakim olduklarını söylemek doğru olacaktır. Son derece teknolojik olarak dizayn edilmiş işletme de hem otel de hem de plajda yüksek hızda internetin kapsama alanında olduğunuzu söyleyebiliriz. İşletme de yer alan açık yüzme havuzu olimpik koşullarda hazırlanmış durumda.

Plajdan 2 km uzaklıkta bulunan işletmeden 10 dakika yürüyerek plaja ulaşmanız mümkün. Ayrıca tesisin kendine ait özel bir plajı olması yürüme mesafesinden sonra da yine otel muhafazası altında olacağınızı gösteriyor. Kum olan plajda çakıl bulunmazken son derece temiz ve bakımlı olan plajı otelin sahip olduğu vizyonu ortaya koyuyor. Plajda yer alan Beach bar da dilediğiniz zaman içki alabilmeniz mümkün. Sığ bir denize sahip olan plaj açılmanıza olanak sağlıyor. Şezlong ve şemsiyenin ücretsiz verildiği teside çocukları içinde özel yüzme havuzu bulunuyor.

Amos Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Gece hayatının en aktif olduğu bölgelerden biri de Amos gece hayatı olarak nitelendirilebilir. Bu nokta da sunulan tüm işletmelerin ortak özelliği Avrupa standartlarında hizmet vermeleri.

Meydan Cocktail Bar

Bölge de hizmet veren en önemli işletmeler arasında yer alıyor. Güler yüzlü personeli ve yabancı dil becerileri ile sadece yerli değil yabancı turistler için de kolaylık sağladıklarını söylemek doğru olacaktır. İşletme haftanın her günü açık. Sabah 10:00 da açılan kapılar gece 03:00 kadar eğlence sevenler için kapanmıyor. İşletme de yerli ve yabancı tüm içkileri bulmak mümkün. Herhangi bir giriş ücretinin bulunmadığı işletme de fiyatların son derece makul olduğunu söyleyebiliriz. İşletmenin genel değerlendirilmesine göz attığımızda ise %90 oranında memnun müşterisinin olduğunu görüyoruz. Kalan değerlendirme de sadece %1’lik kısmın işletmeden hiç memnun olmadığını belirtmesi memnun edici.

Canlı performansların haftanın her günü yer aldığı işletme, gündüz yemek hizmeti de veriyor. Sahip olduğu açık hava da eğlence olanağı sunan adres, dileyenlerin oturarak dileyenlerin ayakta eğlenmesine olanak sağlıyor. Müzik ortalamasına baktığımızda hafta içi ve hafta sonu yerli ya da yabancı müzikler ile karşılaşabilmenizin mümkün olduğunu görüyoruz. Hafta içi günlerde kalabalıktan çok etkilenmeyen ve rezervasyon gerektirmeyen tesis, hafta sonunun geldiği Cuma akşamı ile birlikte rezervasyonsuz erişimin çok zor olacağı bir eğlence merkezine dönüşüyor.

Amos Antik Kenti Özeti

Amos Antik kenti tarihin en kadim şehirleri arasında yer alıyor. Günümüzde de yaşaması Türk ve Dünya turizmine açık olması son derece mutluluk verici durumlar arasında yer alıyor. Bu nedenle hem gelecek nesillere aktarılması açısından hem de geçmişe ayna olması açısından bölgenin korunması ve muhafaza edilmesi hem bizim için hem de gelecek nesiller için büyük önem taşıyor. Ülkemiz için oldukça büyük önem taşıyan turizm bölge halkı içinde son derece kritik öneme sahip.

Bu nedenle bölge de hizmet veren tesislerin yanı sıra halkında turistlere karşı son derece nazik ve anlayışlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bölge de aradığınız döviz bozdurma alanları ve diğer ulaşım olanaklarında hiçbir şüphe yaşamadan kullanmanız mümkün. Bu yönü ile bakıldığı zaman bölgenin son derece büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tatil rotanızın içinde mutlaka yer alması gereken adres bu yönü ile bakıldığında sizin için unutulmaması gereken bir bölgeye dönüşecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Köyceğiz Gölü1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir