Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti
PAYLAŞ

Marmaris tatilinizde şayet yolunuz üzerindeyse mutlaka uğramanız, yolunuz üstünde değilse bile uğramanızı tavsiye edebileceğimiz bir yer olan Amos Antik Kenti görmeye değer tarihi alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırma ve kazılar bölgenin çok eski yıllara dayanan tarihine ortaya çıkarmayı başardı ve bölgede önemli tarihi buluntulara rastlandı.

Amos Antik Kenti’ni Tanıyalım

Rodos’un önemli kentlerinden olan Amos, Helen dilinde ”Ana Tanrıça Tapınağı” demektir. Helenistik dönemden kalan antik kentin etrafı 1,8 metre kalınlığında örülmüş surlar ve 3,5 metre yüksekliğinde kulelerle çevrili imiş. Helenistik Dönem’den Doğu Roma dönemine dek yerleşim yeri olmayı başarmış antik kentin ayakta kalmayı kısmen de olsa başarmış yapısı olan tiyatrosu arkeolog ve tarihçilerin ilgisini çekiyor.

Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti, Marmaris ilçesinde en güzel manzaralardan birini vaat ediyor. Nispeten yüksek olan bölge, etrafındaki koyları ve tüm doğal güzellikleri cömert şekilde sunuyor. Amos Antik Kenti’ne giderken yanınıza fotoğraf makinenizi alarak göz alıcı kareler yakalayabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 2,200 yıllık bir geçmişe sahip olan antik kent birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş bulunuyor.

Amos Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Eğer tarihi yerlere meraklıysanız mutlaka Amos Antik Kenti’ne uğramalısınız. Peki, Amos’a nasıl gidilir kısaca anlatalım. Turunç Mahallesi Kumlubük mevkiinde bulunan antik kent bir tepe üzerine kurulu olmakla birlikte kolayca ulaşılabilecek bir noktada. Eğer Kumlubük’e gidecekseniz Marmaris’ten yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunan Turunç’a uğrayarak yaklaşık 2 km daha yol gitmeniz gerekiyor. Bütün güzelliği, tarihi kalıntıları ve koy görüntülerinden oluşan manzarası ile Amos’ta güneşin doğuşunu ve batışını izlemenin tadına varmanızı öneririz.

Amos Antik Kenti Kazıları

Yapılan birtakım kazılar pek çok tarihi belgeyi ortaya çıkardı; örneğin alanda yaklaşık 2,000 yıllık kira sözleşmeleri gibi, yüksek bir medeniyete ait olan belge ve kalıntılar bulunda. Zaten antik tiyatro da Helenistik döneme ışık tutuyor. Ancak daha fazla kazı ve araştırma yapılması için üniversite ve ilgili kuruluşlardan gelecek olan destek alanın daha iyi araştırılarak tarih turizmine katkıda bulunmasını sağlayacağa benziyor.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR