Marmaris Loryma Antik Kenti

Marmaris Loryma Antik Kenti
PAYLAŞ

Marmaris Loryma Antik Kenti, Taşlıca ve Bozukkale içerisinde yer alır. Bu bölge Orhaniye beldesinin 33 kilometre ilerisinde yer alır. Bir anda Marmaris’in yeşil ve mavi uyumu burada sonlanır. Sanki başka bir bölgeye girmişsiniz izlenimi verir. Çünkü burada sizi sert yamaçlar karşılar. Kayaların oluşturduğu bu sert yamaçlar farklı bir güzellik ile sizi karşılar.

Marmaris Loryma Antik Kenti

Marmaris Loryma Antik Kenti

Loryma Antik Kenti, Bozukkale Koyu içerisinde bulunur. Bozukkale’nin hemen girişinde yüksek bir tepede ilk kalıntıları görmek mümkündür. Loryma Antik Kenti M.Ö. 395 yılından kalmıştır. Atinalı kumandan bu bölgede savaş gemileri toplamıştır. Bu nedenle Antik Kent daha çok savaş amaçlı kurulmuştur. Ayrıca genellikle de korunma amacıyla kullanılmıştır.

Loryma Antik Kent pek çok kalıntı ile günümüze ulaşır. Kalıntıların bazıları oldukça hasar görmüştür. Ancak bazı kalıntılar da çok iyi bir şekilde muhafaza edilmiştir. Böylece günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Marmaris Loryma Antik Kent kalıntıları içerisinde en fazla dikakt çeken bir kaledir. Bu kale 12 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. İnsanlar bu kaleye tırmanmak için Loryma Antik Kenti’ne gelmeyi tercih eder. Bu kaleye tırmanmak son derece zordur. Ancak insanlar tırmandıktan sonra eşsiz bir manzara ile karşılaşmaktadır.

Bu nedenle Marmaris Loryma Antik Kent mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Her yıl pek çok turist de bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Şimdi de antik kentin içerisinde bulunduğu Bozukkale Koyunu inceleyelim.

Bozukkale Koyu

Bozukkale Koyu, coğrafyası nedeniyle de ilgi çekicidir. Çünkü bölge içerisinde pek çok terk edilmiş taş evler bulunur. Ayrıca bölgede çok fazla sayıda taş kuyu da mevcuttur. Taş kuyular genellikle bölgenin son köyü olan Taşlıca Köyünde bulunur.

Bölgenin taş yapısı ve sert kayaları özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeker. Bu nedenle de yabancı turistler sıklıkla bu bölgeyi ziyarete gelip Loryma Antik Kenti gezerler.

Bozukkale Koyu hakkında bilgi verilecek olursa; bunlardan biri de bölgede çok fazla yılkı atları olduğudur. Ehlileştirilmemiş yabani atlara yılkı atlar denir. Bu bölgede gezintiye çıktığınızda çok fazla yılkı atları ile karşılaşabilirsiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR