Marmaris Loryma Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Loryma Antik Kenti

0

Konu Başlıkları

M.Ö 1412 Atina donanmasının konakladığı, M.Ö 395 Yılında Kndios deniz savaşından önce ise donanmanın toplandığı yer olan Koy günümüzde ise mavi yolculuk teknelerinin rotası olarak varlığını sürdürmektedir. Loryma Antik kenti kalıntıları koyun giriş noktası olan Körfez bölgesinde yer almaktadır. Kentten geriye kalan ve günümüze kadar ulaşmış olan kalıntı ise 120 metre uzunluk ve 10 metre genişliğe sahip kaledir. Körfezin girişinin kontrol edilmesi için yapılmış olan kale tırmanmanın oldukça zor olduğu bir tepe üzerine kurulmuştur. M.Ö 7 Yüzyılda ortaya çıktığı düşünülen şehrin içinde Akropolis, Sarnıç, Nekropol ve Apollon tapınakları da yer almaktadır. Loryma bölgesinde konutlar da yine tepede inşa edilmiştir. Bunda ulaşımın zor olmasına karşın iyi korunma olanağı öne çıkan sebep olarak görülmektedir. Bölge de yer alan yazıtlar ışığında tapınakların Zeus Atabyrios’a adandığı görülmektedir.

Marmaris Loryma Antik Kenti 5

1995 Yılında yapılan arkeolojik kazılar ile şehir gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu nedenle Türk turizmi için oldukça büyük önem taşıyan bölge koruma alanları arasında yer almaktadır. Antik kent çevresinde yer alan denizde Antigonos donanmasının izlerini de görmek mümkündür. Zira ihtişamlı donanmasına rağmen burada büyük bir yenilgi yaşamıştır. Körfezde yer alan batıklarda dalış yapma olanağına da sahip olmanız mümkün olacaktır. Antik kentin bölge de yer alan en önemli ticari limanlardan biri olmasına karşın diğer büyük şehirler kadar büyümemesi ve nüfusun artmaması bölgede büyük bir zenginlik deposu olduğu düşüncesinin herkes tarafından dillendirilen bir efsaneye dönüşmesini sağlamıştır. Antik kentte profesyonel ve amatör pek çok kazı çalışması yapılmış olsa da günümüzde bu kazıların yapılmasına müsaade edilmemektedir. Bölge de yeni yerleşim yerlerinin oluşması ve Ormanların tahrip edilmemesi için düzenli bir koruma politikası da uygulanmaktadır.

Marmaris Loryma Antik Kenti Ulaşım

Marmaris bölgesinde yer alan bölgeye ulaşmak için pek çok farklı olanak bulunduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Bölgeye en yakın havalimanının 110 km uzakta yer alması nedeni ile öncelikli olarak Dalaman Hava limanına iniş yapmanız gerekmektedir. Yine Milas Bodrum hava limanı da 160 km uzaklığı olsa da alternatifler arasında yer almaktadır. Daha sonrasında pek çok alternatif sizi karşılayacaktır. Bu alternatiflerden biri araç kiralama olmaktadır. Eğer araç kiralama olanağını kullanırsanız bölgeye kısa sürede ulaşmanız mümkün olurken toplu taşıma da yine bölge de uygulanan olanaklar arasında yer almaktadır. Dalaman havalimanından Marmaris şehir merkezine sürekli olarak servis hizmeti bulunmaktadır. Taksi de bir seçenek olsa da biraz pahalı bir ulaşım olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Şehir içinde son derece aktif hizmet veren taksi hizmeti son derece önemlidir. Çünkü küçük bir coğrafyaya sahip olan bölge de en etkili ulaşım için şehir içinde taksi hizmeti olduğunu söylememiz deneyimler ile sabitleşmiştir. Deniz yolu ile istediğiniz bir bölgeye ulaşmak için Deniz taksi olarak hizmet veren ticari tekneler de istediğiniz her an limanda yer alan ve hareket eden ulaşım araçlarıdır. Loryma antik kentine ulaşmak için vasıta sorunu yaşanmaması son yıllarda turistlerin de bölgeye olan ilgisini arttıran en önemli avantajlardan birine dönüşmüştür. Antik kente sıfır olmasa da konaklama alanlarının civarda çoğalması bölge de yaşamı da canlandıran önemli avantajlardan birine dönüşmüştür.

Marmaris Loryma Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak için önemli tesislere göz attığımızda karşımıza çıkan ilk işletme;

Elegance Hotels İnternational

Ulaşımı çok kolay olan bir tesis olduğunu görüyoruz. Marmaris otogarından 3 km uzakta olan işletmeye yürüyerek dahi ulaşmanız mümkün. Denize sıfır olarak kurulan bu özel işletme aynı zamanda Dalaman Havalimanından 95 km uzakta yer alıyor. Marmaris şehir merkezine ise 3 km uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Etrafta yer alan önemli lokasyonlardan Barlar sokağına 3 km uzaklıkta yer alan işletme Loryma Antik kentine ise 4 km uzakta yer alıyor. İşletme de balayı çiftleri için balayı konsepti yer alıyor. Bu konsept çerçevesinde odaya sunulan meyve sepetine ek olarak Şarap ve oda kahvaltı olanakları da sunulan diğer özellikler arasında yer alıyor.

Marmaris Loryma Antik Kenti 6

Genel Özellikleri

Elegance Hotels İnternational tesisinin genel özelliklerine baktığımızda tesisin ulaşımının kolay olduğunu görürken ayrıca sahip olduğu iki açık olimpik yüzme havuzuna ek olarak kendi özel plajının da olduğunu söyleyebiliriz. Gün boyunca denizde su oyunları ve jetski gibi ayrıcalıklar sizlere sunuluyor. Her şey dahil olarak hizmet veren işletme de ayrıca A la carte restoran ve açık büfe hizmete ek olarak açık ve kapalı olarak yer alan iki farklı olanakta yemek yeme şansına sahip oluyorsunuz. Tesiste yer alan aktiviteler de son derece beğeni topluyor. Başta masatenisi ve bilardo olmak üzere pek çok oyun alanı da sizlere sunuluyor. İşletme de Türk hamamı sauna ve fitness salonuna ek olarak kendine ait bir de küçük alışveriş merkezi olduğunu görüyoruz. Eğer otel dışında gezinmek isterseniz işletme de bisiklet kiralama olanağı da sizlere sunuluyor. Son derece teknolojik olarak dizayn edilen odalarda ve tüm otel alanında yüksek hızlı internet yanı sıra klima ve uydu tv olanağı da sunuluyor. Konaklamalarınızda ultra her şey dahil paketlerini seçerek yabancı pek çok içkiyi de paketiniz dahilinde ek ücret ödemeden denemeniz mümkün olmakta. Bu saye de işletme de ayrıca faturalar ile uğraşmadan konaklamanız mümkün olacak.

Marmaris Loryma Antik Kenti 7

Tesis de 193 oda bulunuyor. Standart odaların 21 m2 genişliğe sahip olduğunu söylememiz mümkünken ayrıca otelde 2+1 konaklama olanakları da bulunmakta. Odalarda çok güzel bir mimari sergilendiğini söyleyebiliriz. Modern mimarinin önemli özelliklerini bulunduran işletme 1992 yılında açılmış olsa da geçen süre içinde her 3 yılda 1 kez bakım çalışmalarına sahip olmuş önemli tesislerden biri olma özelliği taşıyor.

Marmaris Loryma Antik Kenti özeti

Türk turizmi için çok büyük önem taşıyan bir bölge olması nedeni ile daha önce de belirttiğimiz gibi koruma kararı olan bölge, ziyarete açık olsa da her bireyin çok özenli bir şekilde hareket etmesi gerektiği alanların başında yer alıyor. Çünkü bölge de değim yerindeyse her yerden tarih fışkırıyor. Bu durum özellikle bu önemli yapıların geleceğe aktarılması için büyük önem taşıyor. Son yıllarda ülkemizin azalan turist potansiyeline rağmen hali hazırda artmaya devam eden bölge turizminin en önemli verilerinden biri hiç şüphesiz sahip olduğu tarihi kalıntılar.

Marmaris Loryma Antik Kenti 8

Bölgeye gelen yabancı turistlerin sadece tatil değil aynı zamanda tarihin peşinde olmaları bölgeyi bu alanda da dünyanın en önemli merkezlerinden birine dönüştürmeye çalışıyor. Yerli halkın son derece saygılı ve konuksever bir yapıda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca art niyetli hareket eden esnaf ve taksi çalışanları ile de karşılaşmak çok güç. Çünkü tatil dünyasının öneri üzerine hareket ettiğini bilen yerel halk gelecek yıl da yeni bireylerin bölgeyi ziyaret etmesi için mevcut konuklara karşı son derece kibar ve saygılı. Bu yönü ile bakıldığında mutlaka değerlendirmeniz gereken tesislerden biri olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kuşadası kaleiçi 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir