Güvercinada Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Güvercinada Kalesi

0

Konu Başlıkları

Batının güzelliği dillere destan tatil beldesi Kuşadası her zaman çok güzeldir. Tabiatın çok cömert davrandığı bu tatil beldesi içinde birçok güzellik de barındırmaktadır. Bunlardan birisi olan Güvercin ada kalesi nerede diye merak etmenize gerek yok çünkü Kuşadası’nda. Efsane belde olan Kuşadası ismini Güvercin ada Kalesi lokasyonundan alıyor. Birçok güvercinin konduğu Kuşadası Güvercin ada nasıl gidilir derdinin yaşanmadığı bir yapı. Çünkü kent merkezinden sahili takip ederek yürüdüğünüzde 15 dakika içinde bu kalede olacaksınız. Enfes bir tarihi yapı olan bu kale çevresinde bulunan kafeteryalar ve restoranlar dinlenmek için çok ideal. Birçok tarihi olaya şahit olan Güvercin ada Kalesi Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yapılarak bölge güven altına alınmış.

Güvercinada Kalesi 5

Tam bir ada olan kalenin bulunduğu Güvercin ada bir kara yolu ile bugün kente ve sahile bağlanmış durumda. Güvercin ada kalesi giriş ücreti olmayan bir yapı. Çok rahat bir şekilde gezebileceğiniz bu ada ve kale oldukça bakımlı. Tarihi birçok güzelliği barındıran Kuşadası için çok ayrıcalıklı bir yer olan bu adanın gece aydınlatması ise sahilden seyir için çok hoş bir hava oluşturuyor. Ayrıca bu adanın çok yakınlarında bulunan Kaleiçi Camii de gezi planlarınıza eklenebilir. Akşam vakitlerinde Kuşadası Güvercin ada otelleri için serin bir yürüyüş yapılarak gidilecek bir güzergâh. Bununla birlikte adanın hemen yanı başında bulunan koyda yüzmek ve güneşlenmek de mümkün.

Güvercin Ada Gezilecek Yerler

Bölge de oldukça geniş bir gezi aktivitesi olsa da öncelikli olarak güvercin adanın gezilmesi ve anlaşılması önemli olacaktır. Güvercin ada geçmişte kara ile bir bağlantısı olmaya bir bölge. Şimdilerde da ada olarak anılmasının sebebi de budur. Geçmişte sandallar ile sağlanan ulaşıma ek ve alternatif olması amacı ile günümüzde kara bağlantısı yapılmıştır. Geçmişte sandallar ile ulaşımın sağlandığı dönemde çok büyük ilgi görmesine karşın günümüzde yapılan kara yolu ile bölge önemini yitirmiştir. Bu örnekten turizme bilinçsiz müdahalenin ne kadar olumsuz sonuçlara sebep olduğunu anlamak yanlış olmayacaktır.

Güvercinada Kalesi 6

Günümüzde de kalenin sağlam ve bütünlüğünü koruyan yapısı sayesinde özellikle yabancı turistler için bir cazibe noktasında dönüştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Son derece bakımlı olan kalenin dış yüzeyinin tam tersine içinde ise oldukça geniş çaplı yenileme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar bazı bölümlerde orijinalliğin neredeyse ortadan kaybolmasına neden olsa da bütünlük olarak kalenin bir arada olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde etrafında yer alan kafe ve restoran gibi dinlenme alanlarında zaman geçirmeniz mümkündür. Akşam adadan yapılan ışıklandırma şovunu bu noktadan izlemek ayrı bir keyif yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca kalenin en yüksek noktasında çıkarak bölgeyi ve adayı izleme olanağına sahip olacaksınız.

Güvercin Ada Mimarisi

Barbaros Hayrettin Paşa’nın bu adanın yapımında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kalenin mimarisini tamamlayan surların yapımı da İlyas ağa tarafından gerçekleşmiştir. Surlar her an gelebilecek deniz yolu savaşlarında kalenin korunması için yapılmıştır. Osmanlının bu dönemden sonra hiçbir zaman bölgede güçsüz olmamasına karşın yine de bütünlüğüne önem verilmiştir. Kale ülkeler arası yaşanacak savaşları değil korsanlardan gelecek yağma faaliyetlerini engellemek amacı ile Karakol olarak görev yapmıştır. Bölge de yerli halk tarafından korsan kalesi olarak bilinmektedir. Kalenin tepesinde yer alan kule ise bölgeyi 360 derece görebilmek için özel inşa edilirken 2.5 metre sur yüksekliği ile oldukça büyük bir yapı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yılancı burnundan özel olarak getirilen kayalar ile yapılan kale, kuzey bölümünde geometrik beşgen formunda iken güney tarafı silindir bir biçimde inşa edilmiştir. Ayrıca kale kapısında bir de kitabe olduğu bilinmektedir. Kitabeden kalan izleri gözlemek mümkün olsa da kitabe şimdilerde kalede yer almamaktadır.

Güvercinada Kalesi 7

Güvercin Ada Ulaşım

Aydın Otoyolunu kullanmak isteyenlerin Selçuk-Torbalı istikametini takip etmeleri gerekmektedir. Söz konusu yolda devam eden 1.5 saatlik yolculuk sonrasında bölgeye ulaşmak mümkün olacaktır. Daha sonrasında bölgeye geldikten sonra şehir içi minibüsler ile dilediğiniz bölgeye ulaşabileceğiniz gibi Güvercin adaya da ulaşmanız mümkün olacaktır. Eğer belde merkezinizde kendi aracınız ile hareket ediyorsanız, Kenan Arıkan sokağını takip ederek Atatürk bulvarına ulaşmanız gerekmektedir. Sonrasında ise Güvercin ada istikametine doğru dönüş yaparak ortalama 5 dakikalık yolculuktan sonra adaya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Güvercin Ada Bölgesinde Yer Alan Oteller

Güvercin ada bölgesinde konaklamak için ideal işletmeyi arayanların iki yönlü turizm düşünmesinden kaynaklı olarak içinde tüm olanakları barındıran bir işletmeyi tercih etmesi doğru olacaktır. Çünkü hem deniz tatili hem de kültür tarihi önemi taşıyan Marmaris tatilleri bu yönü ile çift noktaya göre ele alınmalıdır.

Kayhanbey Hotel

Kuşadası güvercin ada sahil yolu üzerinde yer alan işletme ile aynı zamanda Ege port limanından 20 metre uzakta yer almaktadır. Barlar sokağına 1 km uzakta olan bu özel işletme denize 20 metre uzakta olurken otogar ile 2 km havalimanı ile 85 km mesafede yer almaktadır. Ayrıca belde merkezinden ise 500 metre uzaktadır. İşletme 4 yıldızlı bir tesis olsa da içinde barındırdığı özellikler ile beş yıldızlı tesisleri aratmayacak hizmet sunmaktadır. Bu nedenle verdiği hizmetleri yakından incelemek seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Gece otelde mutlaka bir eğlence aktivitesi yer almaktadır. Canlı müzik performanslarının sergilendiği işletme de yerli ve yabancı pek çok müzik ile coşmanız ve tatilin tadını çıkartmanız mümkün olacaktır.

Güvercinada Kalesi 8

Öncelikli olarak Türk ve dünya mutfağının yanı sıra Akdeniz mutfağının olağan üstü bir şekilde ele alındığı işletme de görev yapan şeflerin maharetli elleri ile hazırlanan bu yiyeceklerin son derece kaliteli ve lezzetli olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sabah 07:00 ile gece 24:00 arasında yemek yemenin mümkün olduğu açık büfe hizmetler kapsamında dilediğiniz özel tadı denemeniz mümkün olmaktadır. Bu nokta da seçim sizde olmak koşulu ile ultra her şey dahil paketleri sizin için çok yararlı olacaktır. İşletme sahip olduğu 2 büyük olimpik yüzme havuzu ile hizmet vermektedir. Ayrıca çocuklar için de havuz bulunan işletme de gözünüz arkada kalmadan çocuklarınız su ile vakit geçirmesini sağlayabilirken profesyonel refakatçiler ile vaktini kaliteli olarak değerlendiren çocuklarınızın biran sorumluluğu olmadan tatil yapmanın ayrıcalığına erişeceksiniz.

Güvercin ada Bölgesi Özeti ve Diğer Tavsiyeler

Güvercin ada her ne kadar insan eli değerek orijinalliği bozulan tatil rotaları arasında yer alsa da Türk toplumu ve tarihi açısından son derece büyük öneme sahiptir. Bu yönü ile bakıldığı zaman bölgenin değeri bir kat daha iyi anlaşılmaktadır. Güvercin ada ziyaretini sadece deniz kum ve güneşten ibaret görmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle tatili bütünü ile ele almak ve bu çerçevede değerlendirmek hayatınızda geçireceğiniz en özel tatil planlarından birine dönüşebilir. Bu yönü ile bölgeyi ele almak ve tatil planlarınıza yön vermek sizin için son derece faydalı aktivitelerden biri olabilir. Hem çocuklarınız için hem de sizin için kültür faaliyeti olması açısından bölgeyi mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
thumbnail

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir