İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Fethiye

Afkule Manastırı

Afkule Manastırı
+ - 0

Ölüdeniz ile adından dünyada dahi çok söz ettiren Fethiye çok fazla tarihi mekânı da içinde barındırır. Bunlardan birisi olan Afkule Manastırı mutlaka görmeniz gereken bir yer. Fethiye Afkule nasıl gidilir diye soruyorsanız Ölüdeniz ’den 5 kilometre mesafede tırmanmanız gereken bir yer cevabı ile karşılaşırsınız.

Bu muhteşem manzaralı yer bir keşişin kendi halinde kalmak için çekildiği bir inziva yeri imiş. Bu sebeple keşiş gözden uzak bir yer arar ve bu enfes manzaralı tepedeki yeri kendine seçer. Bu tarihten itibaren bir manastır olarak hizmet veren mekânın kalıntıları hala duruyor. Bununla birlikte fethiye afkule dalış için de güzel bir yer olarak bilinmekte.

Afkule Manastırı ve Kayaköy

Fethiye’de kendine has öyküleriyle öne çıkan Afkule Manastırı ve Kayaköy dikkat çekici yerlerdir. Fethiye Kayaköy hikâyesi dokumacılık yapan kadınlar ile başlar. Günümüze kadar pek çok tarihi ev ve unsuru kalmış olan bu köy adından da anlaşılacağı gibi kayadan yapılan evlerden oluşmaktadır. Bu sebeple çağlara meydan okuyan evler ve yapılar günümüzde de gezilebilmekte.

Kayaköy fethiye tarihi evleri ve muazzam olan kilisesi ile çok fazla tarihi yapıyı barındıran nadir yerleşkelerdendir. Genellikle iki katlı olan evler çok dikkat çekicidir. Bununla birlikte iki katlı ana bloklar üstüne kurulan yel değirmenlerinin de kalıntıları günümüze kadar ulaşarak sizin seyir zevkinize hitap etmektedir.

Yorum Yap