Teimiussa Üçağız Antik Şehri
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Teimiussa Üçağız Antik Şehri

0

Dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Antalya, geçmişinde ‘’Işık Ülkesi ‘’ olarak isimlendirilen Likya medeniyetine ait önemli izler taşımaktadır. Antalya’nın birçok yöresinde olduğu gibi, binlerce yıllık tarihi geçmişi olağanüstü doğal güzellikleri arasında saklayan yörelerin arasında yer alan Üçağız köyü, tarih sahnesinde hala var olmakta direnen kalıntıları günümüze kadar taşımıştır. Antalya Kaş istikametinde Kekova sapağından girilince karşılaşılan belde, bir koy oluşumuna sahiptir.  Üç ayrı yoldan girişi olması sebebiyle Üçağız ismiyle anılıyor. Bölgede yer alan Simena, batık şehir ve Kaleköy’e tekne turlarıyla ulaşarak tarihin içinde yolculuk yapmak mümkün.

Bölgede yer alan Teimiussa Antik şehri M.Ö IV. Yüzyıldan kalma kalıntılara sahip ve döneminin gizemini günümüzde ısrarlar koruyan eserler barındırıyor. Helenistik döneme ve Roma dönemine ait olduğu bilinen eserler arasında çok sayıda mezar kalıntısı, yol ve rıhtım yer alıyor. İskelenin hemen yanı başında bulunan lahitte, genç bir erkeği tasvir eden heykel kalıntısına ait kitabelerde, bu kişinin Kluwanimi olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca uzun tarihi süreçte toprak hareketleri sebebiyle, doğu yakasındaki lahitlerin birbirinin üzerine binmiş şekilde durduğu bir alan görülmektedir.

Teimiussa Üçağız Antik Şehri 3

Teimiussa Üçağız Antik Şehri Bölgesine Ulaşım

Antalya, dünyanın en fazla turist alan bölgeleri arasında yer alması sebebiyle, farklı ulaşım imkânlarına sahip bir konumda yer almaktadır. Bölge Türkiye’nin tüm bölgelerinden otobüs seferleri ile ulaşım sağlanabilecek bir noktasındadır. Yurtdışından gelen veya yurt içinden uçakla gelmeyi tercih eden ziyaretçilerin ise, Öncelikle Antalya havalimanına oradan da otobüslerle Demre ilçesine ulaşım sağlamaları gereklidir. Denizyolu ulaşımı konusunda da, her yıl Antalya bölgesine yapılan gemi turları veya özel teknelerle ulaşım olanakları mevcuttur.

Teimiussa Üçağız Antik Şehri Bölgesinde yer alan Oteller

Antalya bölgesi yıllık 10 milyondan fazla turist sayısıyla en fazla ziyaretçinin tercih ettiği turizm cenneti bir yöremizdir. Bu sebeple farklı niteliklere sahip birçok konaklama modeli ile ziyaretçilere hizmet sağlanmaktadır. Teimiussa Üçağız antik şehri bölgesinde yer alan oteller bulundukları konum itibarıyla oldukça fazla tercih edilmektedir.

Likya Pansiyon: Kekova Demre bölgesinde yer alan pansiyonda 1 gecelik 2 kişi konaklama bedeli kahvaltı dahil 150 TL civarındadır. Konaklama süresinin uzaması durumunda fiyatların daha aşağı çekilebildiği bir politikaya sahip olan otel, oldukça revaçta görülen tesisiler arasında yer almaktadır. Otelin tüm odalarında klima yer almakta ve ücretsiz wi-fi hizmeti verilmektedir. Ebeveynleriyle aynı odada yatan 12 yaşından küçük çocuklardan ücret alınmaması uygulaması, tesisi oldukça popüler kılmaktadır. Toplam 8 odadan oluşan pansiyon aileler için oldukça ideal bir konaklama tercihidir.

Gönül Pansiyon: Demre Üçağız mahallesinde yer alan tesis Üçağız mevkiine 1 km mesafede yer almaktadır. Liman manzaralı 3 kişilik kahvaltı dahil 1 gece konaklama bedeli 200 TL civarındadır. 4 odadan oluşan pansiyonun tüm odaları klimalı olup ücretsiz wi-fi hizmeti sunulmaktadır. Otel restoranında yöresel yemekler konusunda oldukça geniş bir menüye sahip olan pansiyon aile konaklamaları için en uygun tesisler arasında yer almaktadır.

Teimiussa Üçağız Antik Şehri Bölgesinde yer alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Mükemmel doğa manzaraları, mavinin her tonunu barındıran denizi ve cennet koylarıyla bilinen Demre ilçesi ve çevresi, yaz sezonlarında dünyanın her bölgesinden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Gün boyu deniz kenarları ve plajlarda dinlenen ziyaretçiler geceleri ise, Teimiussa Antik şehri bölgesinde yer alan eğlence mekânları sayesinde sabahlara kadar süren çılgın eğlencelere katılmaktadır.

Red Point Cafe&Bar: Kekova Üçağız bölgesine en yakın eğlence yerleri arasında yer alan mekan, nostalji rüzgarları estiren müziklerle, sabahın ilk saatlerine varan eğlence geceleri için en ideal mekanlar arasında yer alıyor. Bölgede yaz kış faaliyette olan mekân özellikle yaz sezonunda oldukça kalabalık. Fiyatları bu tür eğlence merkezlerine oranla oldukça uygun olan mekânda, farklı lezzetlerde hazırlanan alkollü kokteyller oldukça beğeniliyor.

Fırt Bar: Kaş bölgesinde yer alan mekânlar arasında canlı müzik programları ve müthiş liman manzaralı balkonu ile en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor. Bir kere gidenin müdavim olduğu bir yapıya sahip olan fırt bar, lezzetli ve uygun fiyatlı alkollü kokteylleri ile ilgi çekiyor. Sabahın ilk saatlerine kadar süren eğlencelerde eğlenmeden çıkmak neredeyse imkânsız gibi görünüyor.

Restoranlar

Oldukça büyük bir turizm potansiyeline sahip olan bölgede, ziyaretçilerin yeme içme ihtiyaçlarına yönelik olarak birçok mekân yer almaktadır. Teimiussa antik şehri bölgesinde yer alan restoranlar birçok farklı coğrafyaya özgü mutfaklarıyla ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Gaziantep Restorant: Demre kale mevkiinde yer alan restoran, Türk damak tadına özgü lezzetlerle dolu bir menüye sahip. Cadde üzerinde olması ve park sorunu olmaması büyük bir avantaj olarak görülebilir. Oldukça lezzetli yemekler fiyat bakımından da gayet makul düzeyde. Yemeklerden sonra yenen künefe konusunda oldukça iddialı olan mekânda, servis oldukça hızlı ve personel gayet sıcakkanlı davranışlar sergiliyor.

Teimiussa Üçağız Antik Şehri 4

Taşdibi mercan Restorant:  Demre taşdibi mevkiinde yer alan restoran,  Türk mutfağına ve balık çeşitlerine ait lezzetlerle bezenmiş bir menüden oluşan yemeklere sahip. Kendi seçtiğiniz balığın pişirilmesiyle lezzetli salatalar eşliğinde sunulması oldukça revaçta olan bir uygulama. Ailece gidilebilecek nezih bir ortama sahip olan mekân, fiyat bakımından da oldukça uygun seviyelerde.

Kardelen: Demre ilçesi kale mevkiinde bulunan restoranda, lezzetli pide ve kebapların yer aldığı menü oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor. Ev yapımı patlıcan ve biber kızartmaları eşliğinde sunulan yemekler çok lezzetli. Ayrıca yöreye ait ürünlerin açık olarak alınabildiği bir yer olan Kardelen restoran, taş tavanlı, sedirli, geniş ve ferah bir alanda hizmet veriyor. Kalabalık aileler için oldukça uygun bir ortama sahip olan mekân, müşterilerine Türk damak tadının en güzel örneklerini sunuyor.

Teimiussa Üçağız Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Antalya önemli bir tarihi geçmişe sahip olmanın yanı sıra, doğal güzellikleri, cennet koyları, masmavi denizi ve mükemmel kumsalları ile tam bir turizm cennetidir. Yaz sezonunun başlaması ile birlikte tüm bölgede festivaller ve sosyal etkinlikler belirli bir takvim doğrultusunda yapılmaktadır. Teimiussa antik kenti bölgesinde yer alan festivaller diğer tüm etkinlikler gibi kalabalık katılımlarla gerçekleştirilerek ziyaretçilerin eğlenceli zaman geçirmesine olanak sağlanmaktadır. Her yıl Demre ilçesinde düzenlenen deve güreşleri bu etkinlikle arasında en çok ilgi gören etkinliktir. Türkiye’nin her yöresinden bölgeye gelen deve sahipleri, büyük bir coşku içerisinde deve güreşi müsabakalarına katılım sağlamaktadır.

Ayrıca her yıl düzenli olarak 6-25 Mayıs tarihleri arasında yapılan bahar festivali, yerli yabancı tüm ziyaretçilerin katılım gösterdiği önemli bir organizasyondur. Festivalde müzik dinletileri, konserler düzenlenerek bir karnaval havasında eğlenceler yapılmaktadır. Bölgede yapılan doğa gezileri, bisiklet turları, türünden etkinlikler, katılımcıların bölge coğrafyasını tanımasına oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Bölge belediyelerinin sponsorluğunda düzenlenen tüm etkinlikler, Antalya’yı her yönüyle tanıtarak farklı kültürlerle köprü oluşturmaya yönelik çabalardır. Bu etkinlikler sayesinde her geçen gün daha fazla ziyaretçi bölgeye gelmekte, bu da ülke ekonomisine önemli bir kazanç sağlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir