Kayaköy
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Kayaköy

0

Konu Başlıkları

Yeni bir rota ve eşsiz bir güzellik Kayaköy. Yolunuz hiç Kayaköy’e düştü mü, ya da adını hiç duydunuz mu eş dost akrabadan bilinmez. Ya da bir televizyon programı veya gazete parçasından bilmem. Şayet duymadıysanız çok büyük kayıp ve eksikliğini hissedebileceğiniz bir yer Kayaköy. Mimari yapısı, sokakları, yemek kültürü ve insanı yaşama bağlayan büyüleyici güzelliğiyle Bu eski rum yerleşkesi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ama söz gelimi alelade bir mahalle olmaktan çok ötedir Kayaköy. Gerek dar sokakları gerekse kiliseleriyle tarihten bir kesit sunmaktadır. Adım attığınız her yerde etkileyici bir atmosfer yakalamanız elden bile değildir.

Kayaköy’de Bulunan Tarihi Rum Evleri

Gayri ihtiyari mahalle demek zorundayım. Oysa ki burası başka bir dünya, gizli saklı bir cennet adeta. Eski bir Rum Köyü olan bu mahalle, Fethiye’den Ölüdeniz’e istikametine giderken Hisarönü Tatil Beldesi’nden Karymlassos tabelası izlenerek rahatlıkla bulunabilecek bir yerdedir.

Bu kadar Ölüdeniz’den bahsetmişken hatırlatmak isteriz ki Fethiye Koyları ve Plajları başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kayaköy

Buram buram tarih kokmaktadır bu şehir. Her geçen gün geniş çaplı bir kitleye adını duyurmaktadır. Sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil, tüm dünyada ünlenmektedir.

Yemek kültürüyle de her kesimden insanın damak zevkine hitap edecek türden ürünler kullanılarak lezzetler elde edilmektedir.

Bugün bakıldığı zaman ülkenin geçim kaynağının ciddi bir rakamını turizm oluşturmaktadır. Bunun bilincinde olan girişimci ve firmalar iş makinelerinin dokunmadığı, teknolojik saldırıya maruz kalmayan mahalleleri, ilçeleri keşfederek turizme kazandırmaktadır. Bu tarz faaliyetler hayata geçirerek turizme çok büyük bir katkı yapmaktadırlar.

Kayaköy ve Yaz Tatili

Çok yakın bir zamanda Fethiye’yi uğrak bir yer haline getirecek olan turistler için yeni bir adrestir Kayaköy. Bölgede ki işletme sahipleri yerli ve yabancı turistlere karşı her zaman anlayışlı ve sıcak bir üslup sergilemektedirler.

Bu nedenle de sadece yaz sezonunda değil sonbahar ve kış sezonunda da yoğun bir ilgiyle karşılaşmaktadır.

Tabii Kayaköy’e gelince yeme – içme konusunda çok lezzetli et ürünlerinin tadılacağı kendin pişir kendin ye mantığıyla hizmet veren et restaurantlara uğramadan dönmemenizi öneriyoruz.

Ancak şunu unutmayalım ki bölge sadece yeme içme değil tarihi açından da görülesi bir yerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde nüfusu 3000’e ulaşan ve eski adı Levissi olan bu yerleşim yerinde bulunan tarihi evler 1957 yılında meydana gelen Fethiye Depremi’nde harabeye dönüşmüştür.

Ancak bu haliyle de halen bir açık alan müzesi edasıyla ziyaretçilerini karşılamaktadır. Tatil tercihini bu bölgeden yana kullanan herkese Kayaköy’ün bu tarihi dokusuna şahitlik etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir