Alanya Kalesi, Sultan Sarayı

Alanya Kalesi, Sultan Sarayı
PAYLAŞ

Antalya’nın simgesi haline gelen ve adeta Antalya ile bütünleşen Alanya Kalesi çok önemli ve büyüleyici bir tarihtir. Bunun yanı sıra insanları kendisine çeken havasıyla da mest etmektedir. Yapısı gereği,surların uzunluğu nereden bakılırsa bakılsın 7 kilometreye varmaktadır. Bu kale Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 83 kulesi ve 140 burcu bulunmaktadır. Alanya Kalesi geçmişte gerek ekonomik gerekse siyasi olaylardan ötürü hayata geçirilmiştir. Ancak bugün ağırladığı turist kapasitesi ile adından fazlasıyla söz ettirmektedir. İhtişamlı görünüşüyle herkeste merak uyandırmaktadır. İnsanların çoğu zaman sadece Alanya Kalesi’ni görmek için bile bu ilçeye geldikleri göze çarpmaktadır.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi ilk bakışta “nasıl ve ne şekilde bu kale yapıldı, o zamanlar hangi araç-gereçler kullanılarak bu kadar sağlamlaştırıldı” izlenimini vermektedir. Alanya Kalesi’nin içerisinde insanların su ihtiyaçlarının tedarik edildiği sarnıçları görmek mümkündür. Alanya Kalesi geçmişteki önemini ve nüfuzunu bugünde korumaktadır. İnsanların barınma ihtiyacını gidermektedir. Kale içerisindeki bölümler sayesinde insanlar rahatlıkla kendileri için evleri tasarlamakta ve hayatlarını geçirmektedir.

Alanya Kalesi Hdr

Ahşap olarak yapılan evlerin önünde kurulan tezgâhlarda ipek ve pamuklu dokumalar yapılmakta ve ticaret canlı tutulmaktadır. İnsanların ilgisini çekmeyi başaran ve fazlasıyla meraklısının olduğu “su kabağı boyama” çalışması da etkin bir şekilde yapılmaktadır. Bu çalışma da değişik figürlerde ve renklerde boyanan su kabakları ile yemek servisleri yapılmaktadır. Otantik ve elit bir hava yakalanmaktadır. Alanya Kalesi herkesin rahatlıkla gezip göreceği bir güzergâh üzerindedir. Çoğu zaman yerli ve yabancı turistler Alanya’ya sırf Kale’yi görmek için gelmektedirler. Kale’ye çıkmak için yeterli altyapının mevcut olmadığını düşünüp geri dönenlerde vardır. Bu konuda da insanlar gerek broşürlerle gerekse yöre esnafı tarafından bilgilendirilmektedir. Kaleye ulaşmaları için nelerin gerekli olduğu hakkında misafirlere yardımcı olunmaktadır.

Alanya Kalesi Ulaşım

Ulaşım; elbette ki bütün gezi programları için son derece önemlidir. Hele ki insanların kaleye giderken rutin ihtiyaçlarını gidermeleri son derece önemlidir. Yiyecek ve içecek tedariklerini yapmaları gerekmektedir. Alanya Kalesi diğer tatil yörelerine ve tarihi mekânlara nazaran daha lükstür. İnsanlar bu yol üzerinde açtıkları restaurant ve kafeler aracılığıyla misafirlerin dinlenmelerine ve yemek yemelerine yardımcı olmaktadır.

Alanya Kalesi Resimleri

Alanya Kalesi insanların kendi şahsi araçlarıyla da yolculuk yapmalarına uygundur. Turistler şahsi taşıtlarıyla da günün her saati kaleye çıkabilir. Kalenin görkemli yapısını yakından izleyebilir. Kaleye taşıtla çıkmak 25-30 dakika gibi bir süreyi kapsamaktadır. Yürüyerek çıkmak ise yaklaşık 60 dakikaya tekabül etmektedir. Birkaç yıl öncesinde başlatılan ve bugün hala kalede yapımı devam eden arkeolojik kazılar ise kale içerisinde yoğun bir şekilde devam etmektedir. Hummalı bir çalışmanın sonucu olarak ortaya koyulan kazılarda elde edilen bilgiler son derece önemlidir. Bilgilere göre Alanya Kalesi’nin yapımına ilişkin ve kale içerisinde yaşayan etnik kimliklere dair bilgilerin elde edilmesi beklenmektedir. Elde edilen veriler ışığında Alanya Kalesi’nin bir “sultan sarayı” olduğuna dair bulgular temin edilmiştir.

Alanya Kalesi’nde hayata geçirilen ve 1985 yılını kapsayan “yüzey araştırması” sonucunda da birtakım eserlere rastlanmış ve 1986 yılında kalenin iç bölümünde güney-doğu yönünde yer alan “Selçuklu Sarayı” olarak adlandırılan yıkıntının “ne” olduğuna dair bilgi toplamalar etkin bir şekilde devam etmektedir.


PAYLAŞ


Alanya Kalesi, Sultan Sarayı” için 2 yorum yapılmış

  1. Zeynebim dedi ki:

    vavv mukemmel bir yer. tarihin yesilligin ve mavinin birleşimi tertemiz havası ve enerjisi ile gezilecek yerlerden bir tanesi..

  2. Hilllaall dedi ki:

    Tarih kokan şehir.. sadece Alanya kalesine çıkıp o eşsiz manzarayı ve muhteşem havasını teneffus etmek için gidilebilecek bir yer bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alanyada Gezilecek Yerler
14 Oca, 2018     0

Alanyada Gezilecek Yerler

Antalya Gece Hayatı
27 Ara, 2016     0

Antalya Gece Hayatı

Dim Çayı, Gezilesi Bir Yer
28 Kas, 2016     0

Dim Çayı, Gezilesi Bir Yer

Alara Han ve Alara Kalesi
25 Kas, 2016     1

Alara Han ve Alara Kalesi