Sapadere Kanyonu, Yok Böyle Bir Güzellik
 1. Anasayfa
 2. Alanya

Sapadere Kanyonu, Yok Böyle Bir Güzellik

0

Dönem ortasının yavaş yavaş gelmesiyle birlikte herkesi tatil telaşı sarmaya başladı. Şimdiden yavaş yavaş “nereye gitsek, ne yapsak” gibi sorular gündemi meşgul etmeye ve zihni kurcalamaya başladı. Bir çok internet sitesi ve kitle iletişim araçları da yavaş yavaş tur programlarını, tatil imkânlarını gün yüzüne çıkarmaya başladı. Bunlardan ilki ve insanı içine çeken tekliflerin başında gelen Sapadere Kanyonu turları.

Alanya’nın Sapadere köyünde yer almaktadır. Benzer birçok kanyon gibi “karstik oluşum” sonucunda meydana gelmiştir. 400 metre yükseltisi bulunan kanyonun oluşumunda kireç taşının etkisi fazladır. Evet Sapadere Kanyonu ülkemiz turizmi açısından oldukça önemli bir değerdir. Hemen Hemen herkesin görmesi gereken muhteşemlikten sadece biridir. Bütün abartmaların, iltifatların, şaşalı sözlerin yakıştığı ender kanyonlardan biridir Sapadere. Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan bu kanyon, bünyesinde barındırdığı büyüleyici doğa manzarasıyla insanların dinlenmesine ve keyiflenmesine aracılık etmektedir. 750 metre uzunluğundaki kanyon Alanya’ya yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzun yürüyüşlerin yapılabileceği, her bir adımda farklı duygular katacak olan kanyonda şelalenin döküldüğü yerde yüzmek, yüzme tutkunu olan insanlar için hoş bir anıya dönüşecektir.

Tamamen doğal olarak yetiştirilen ve herhangi bir hormon katılmadan sofralara getirilen ürünler ile yapılan köy usulü kahvaltılar, öğle yemekleri de muhteşem bir gezinin ardından ödül niteliğindedir. Sapadere Kanyonu sırasında yer alan restaurantlar oldukça temiz bir hizmet sunmaktadır. Müşterilerinin konforunu ve temizlik hassasiyetini en üst seviyede tutarak yapmış oldukları servislerde kar amacını ikinci plana atarak ilk aşamada müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadırlar.

Sapadere Kanyonu

Çocukların oynaması açısından eğlence yerleri/parklar da Sapadere Kanyonu’nda mevcuttur. Şelalenin döküldüğü yerden başlayarak akan suyun oluşturduğu doğal havuz bütün turistlerin ilgisini cezp etmektedir. Kısa zaman öncesine kadar herkesin bihaber olduğu bu kanyon, sadece yöre halkının tanıdığı ve bildiği bir yerdi. Ancak yetkililer böylesi bir doğa harikasının gizli kalmasını yadırgayarak duyurulması konusunda ellerinden gelen tüm gayreti göstermişlerdir. Alanya’nın Sapadere Köyü’nde “saklı kalmış bir gizem” olan kanyon, çok yakın bir zamanda tüm insanlar tarafından tanınmıştır. Bunda yetkililerin yapmış olduğu reklam çalışmaları, tanıtım filmleri ve kampanyaların da etkisi büyüktür.

Alanya Sapadere Kanyonu

Şüphesiz ki ülkemiz sınırları içerisinde keşfedilmeyi bekleyen daha nice güzellikler el değmemiş sanat eseri niteliğinde kanyonlar yer almaktadır. Bunların da en kısa zamanda gün yüzüne çıkarılması umuduyla Sapadere Kanyonu’nun sadece turizm açısından değil kültürel olarak da kimliğimizi yansıttığına değinmek istiyorum. Alternatif tatil seçenekleri arasında muhakkak yer verilmesi gereken bu kanyonda insanların yürümesi açısından ahşap ve çelik malzemeler kullanılarak yollar yapılmıştır. Böylece ulaşım problemi ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Özellikle yaz aylarında termometrelerin 35-40 dereceleri gösterdiği vakitlerde bu kanyon insana “ilaç” gibi gelmektedir. Püfür püfür esen rüzgara karşı, insanın içini kıpır kıpır yapan su seslerine nazır bir yürüyüş tabir-i caizse “insanın ömrünü uzatır” nitelikte olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir