Sapadere Kanyonu, Yok Böyle Bir Güzellik

PAYLAŞ

Dönem ortasının yavaş yavaş gelmesiyle birlikte herkesi tatil telaşı sarmaya başladı. Şimdiden yavaş yavaş “nereye gitsek, ne yapsak” gibi sorular gündemi meşgul etmeye ve zihni kurcalamaya başladı. Bir çok internet sitesi ve kitle iletişim araçları da yavaş yavaş tur programlarını, tatil imkânlarını gün yüzüne çıkarmaya başladı. Bunlardan ilki ve insanı içine çeken tekliflerin başında gelen Sapadere Kanyonu turları.

Alanya’nın Sapadere köyünde yer almaktadır. Benzer birçok kanyon gibi “karstik oluşum” sonucunda meydana gelmiştir. 400 metre yükseltisi bulunan kanyonun oluşumunda kireç taşının etkisi fazladır. Evet Sapadere Kanyonu ülkemiz turizmi açısından oldukça önemli bir değerdir. Hemen Hemen herkesin görmesi gereken muhteşemlikten sadece biridir. Bütün abartmaların, iltifatların, şaşalı sözlerin yakıştığı ender kanyonlardan biridir Sapadere. Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan bu kanyon, bünyesinde barındırdığı büyüleyici doğa manzarasıyla insanların dinlenmesine ve keyiflenmesine aracılık etmektedir. 750 metre uzunluğundaki kanyon Alanya’ya yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzun yürüyüşlerin yapılabileceği, her bir adımda farklı duygular katacak olan kanyonda şelalenin döküldüğü yerde yüzmek, yüzme tutkunu olan insanlar için hoş bir anıya dönüşecektir.

Tamamen doğal olarak yetiştirilen ve herhangi bir hormon katılmadan sofralara getirilen ürünler ile yapılan köy usulü kahvaltılar, öğle yemekleri de muhteşem bir gezinin ardından ödül niteliğindedir. Sapadere Kanyonu sırasında yer alan restaurantlar oldukça temiz bir hizmet sunmaktadır. Müşterilerinin konforunu ve temizlik hassasiyetini en üst seviyede tutarak yapmış oldukları servislerde kar amacını ikinci plana atarak ilk aşamada müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadırlar.

Sapadere Kanyonu

Çocukların oynaması açısından eğlence yerleri/parklar da Sapadere Kanyonu’nda mevcuttur. Şelalenin döküldüğü yerden başlayarak akan suyun oluşturduğu doğal havuz bütün turistlerin ilgisini cezp etmektedir. Kısa zaman öncesine kadar herkesin bihaber olduğu bu kanyon, sadece yöre halkının tanıdığı ve bildiği bir yerdi. Ancak yetkililer böylesi bir doğa harikasının gizli kalmasını yadırgayarak duyurulması konusunda ellerinden gelen tüm gayreti göstermişlerdir. Alanya’nın Sapadere Köyü’nde “saklı kalmış bir gizem” olan kanyon, çok yakın bir zamanda tüm insanlar tarafından tanınmıştır. Bunda yetkililerin yapmış olduğu reklam çalışmaları, tanıtım filmleri ve kampanyaların da etkisi büyüktür.

Şüphesiz ki ülkemiz sınırları içerisinde keşfedilmeyi bekleyen daha nice güzellikler el değmemiş sanat eseri niteliğinde kanyonlar yer almaktadır. Bunların da en kısa zamanda gün yüzüne çıkarılması umuduyla Sapadere Kanyonu’nun sadece turizm açısından değil kültürel olarak da kimliğimizi yansıttığına değinmek istiyorum. Alternatif tatil seçenekleri arasında muhakkak yer verilmesi gereken bu kanyonda insanların yürümesi açısından ahşap ve çelik malzemeler kullanılarak yollar yapılmıştır. Böylece ulaşım problemi ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Özellikle yaz aylarında termometrelerin 35-40 dereceleri gösterdiği vakitlerde bu kanyon insana “ilaç” gibi gelmektedir. Püfür püfür esen rüzgara karşı, insanın içini kıpır kıpır yapan su seslerine nazır bir yürüyüş tabir-i caizse “insanın ömrünü uzatır” nitelikte olacaktır.

PAYLAŞ


Sapadere Kanyonu, Yok Böyle Bir Güzellik” için 1 yorum yapılmış

  1. murat ak dedi ki:

    Mis gibi havası var. sıcak yaz aylarında serinlemek ve nefes almak için olağanüstü bir yer..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

22 Nis, 2019     0

Alanya Kalesi Resimleri

14 Oca, 2018     0

Alanyada Gezilecek Yerler

27 Ara, 2016     0

Antalya Gece Hayatı

28 Kas, 2016     0

Dim Çayı, Gezilesi Bir Yer

25 Kas, 2016     1

Alara Han ve Alara Kalesi