Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler 

0

Ülkemizin en sert ve soğuk geçen bölgesi olmasına karşın Doğu Anadolu’da kışın gezilecek yerler sayesinde tüm bu negatiflik giderek yerini huzura ve pozitifliğe bırakıyor diyebiliriz. Ülkemizde yoğun olarak bahar ve yaz aylarında geziler düzenlendiği bir gerçektir. Fakat buna karşın Doğu Anadolu’da henüz keşfedilmemiş ya da çok az kimseler tarafından tanınan bünyesinde birçok doğal güzelliği ve hayran bırakacak atmosferi barındıran pek çok yer bulunmaktadır.

Yüksek dağları, ovaları, platoları, derin vadileri ve gürül gürül dereleri ile meşhur olan bölge, kış mevsiminin ve doğal güzelliğinin vermiş olduğu avantajları ile mutlaka görülmesi gerekiyor. Genelde kayak merkezleri ön plana çıkmış olsa da bahsettiğimiz gibi kış günlerinde gezilmeye gayet müsait daha pek çok yeri bulunmaktadır. 

Doğu Anadolu, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok farklı kültürel ve tarihsel birikimler elde etmiştir. Ülkemizin Avrupa ve Asya arasında bir geçiş noktası olması, eski ticaret yollarının yine bu topraklardan geçmesi her bölgeye olduğu gibi buraya da büyük bir zenginlik ve olgunluk katmıştır.

Tarihi ve turistik yerleri gezmekle bitirilemeyecek, doğal güzellikleri bakmakla doyulamayacak kadar muazzam olan bu coğrafya, kışın beyaz örtüye büründüğünde bambaşka bir güzelliğe kavuşmaktadır.  

Çetin kış koşullarına karşın bölgede gezilip görülecek yerlere ulaşım ufak tefek aksaklıklar haricinde çok zor olmamaktadır.

Son yıllarda buradaki kış turizmini canlandırmak ve bölgenin güzelliklerini tüm dünyaya duyurmak için yapılan çalımalar neticesinde ulaşımın yanı sıra konaklama hususunda da büyük aşamalar kat edilmiştir. Bu sayede gelen ziyaretçiler hiç zorluk çekmeden seyahatleri boyunca gönül rahatlığıyla gezilerini tamamlayabilmektedir.  

Doğu Expresi İle Kars
Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler – Doğu Expresi İle Kars

Doğu Ekspresi İle Kars 

Doğu Anadolu’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şey Doğu Ekspresi olmaktadır. Bir tren yolculuğunun büyük bir rağbet göreceği, adeta patlama yaşayacağı kimsenin aklına gelmezdi sanırım. Ama Doğu Ekspresi giderek artan popülerliğini fazlasıyla hak ediyor diyebiliriz.

O kadar yoğun bir talep oluyor ki TCDD tarafından Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi olmak üzere seferler ikiye ayrılıyor. İkisi arasında durak sayısı, mola süreleri ve yataklı vagon gibi farklılıklar bulunmaktadır. 

Ankara’dan hareket eden tren sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve nihayetinde de Kars’a ulaşarak seferini tamamlıyor. Kısacası Anadolu’yu neredeyse baştan sona dolaşarak muhteşem manzaralara sahip yollardan geçerek yolculara yaklaşık 25 saatlik doyumsuz bir seyahat sunuyor.

Özelikle kış günlerinde çok daha güzel olan bu yolculuk bu sebeplerden ötürü büyük rağbet görüyor. Kars’a kadar gitmişken Kars Kalesi ve Ani Harabeleri mutlaka gezilip görülmelidir.  

Van Gölü Expresi İle Van
Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler – Van Gölü Expresi İle Van

Van Gölü Ekspresi ile Van 

Doğu Ekspresinin ardından Van Gölü Ekspresi ile Van seyahati de oldukça popülerdir. Kışın bir başka güzel olan bu güzergâhta Tatvan’a kadar seyahat etmek muazzam manzaralara şahit olarak vakit geçirmek demektir.

Ankara’dan yola çıkan tren Van’a ulaştıktan sonra Van Gölü, Akdamar Adası, Muradiye Şelalesi ve Van Kalesi gibi önemli yerleri mutlaka gezmek gerekir.  

Palandöken Erzurum
Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler – Palandöken Erzurum

Palandöken, Erzurum 

Doğu Anadolu’nun Paris’i olarak görülen ErzurumPalandöken Kayak Merkezi ile kış aylarında ön plana çıkıyor. Tatil veya günübirlik geziler için son derece müsait olan Palandöken’de çok sayıda konaklama ve restoran tarzı işletmeler hizmet vermektedir.

Yılın yaklaşık 7 ayı karlar altında kalan bölgede 12 km uzunluğunda 22 kayak pisti bulunmaktadır. Bu özelliği ile dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birisi olmaktadır. Ayrıca kış sporları ve alternatif aktivite seçenekleri ile kışın gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ayrıca Tortum Gölü kışın mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olarak Erzurum’da ziyaretçilerini beklemektedir.  

Çıldır Gölü Ardahan
Doğu Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler – Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü Ardahan  

Çıldır Gölü, Doğu Anadolu’nun en meşhur göllerinden birisidir. Ardahan sınırları içerinde yer almaktadır. Aralık ayı tamamen donmaya başlayan gölün üzerinde yürüyüşler hatta faytonla geziler dahi yapılabilmektedir. Buz üstünde yürürken gelen çıtırtı sesleri ile adrenalin ve mutluluğu bir arada yaşayacaksınız.

Kısa bir süre öncesine kadar tamamen su olan yerler artık üzerinde yürüyebileceğiniz kalınlıkta buzlu kaplı ve her an kırılacakmış gibi bir his yaşatıyor. Gerçekten mutluluk ve adrenalin adeta zirve yapıyor diyebiliriz. 

Doğu Anadolu’da kışın gezilecek yerler elbette bu saydıklarımızla sınırlı değil. Daha pek çok doğal güzellikler, kayak merkezleri, tarihi ve turistik yerler siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir