İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İstanbul

İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi
+ - 0

İstanbul şehir ve gezi rehberi içeriğimiz; şehrin zengin kültürel yapısıyla beraber oldukça etkileyici oldu! İstanbul dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Tarihin birçok döneminde yerleşim görmüş olup, bunların birleşmesiyle eşsiz bir tarihi ve kültürel dokuya sahiptir. İstanbul gezi turları bu bakımdan her yıl birçok turistin ilgisini çekmektedir.

Eğer bu şehre gerek gezmek için, gerekse iş maksadıyla gelmeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken birçok yer vardır. Şayet yerleşmeyi düşünüyorsanız ikliminin nasıl olduğunu, ilçelerini, meşhur şeylerini ve kira durumları gibi birçok şeyi bilmeniz gerekir.

Dolayısıyla amacınız neye yönelikse buna dair bir araştırma yapmak, size daha kapsamlı bilgiler verecektir. Böylece kısa süreliğine gelseniz bile mutlaka görmeniz gereken yerleri ziyaret edebilir, İstanbul ziyaretinizi keyifli bir şekilde noktalayabilirsiniz.

İstanbul sehir ve gezi rehberi
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

İstanbul Akvaryum başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

İstanbul’un Tarihi Yapısı

İstanbul tarihi incelendiğinde, Milattan Önce 657’ye kadar dayanan, köklü bir tarihi olduğu görülür. Ancak tıpkı günümüzde olduğu gibi, o dönemlerde de Asya ve Avrupa arasında geçiş noktası olduğu ve Karadeniz’e olan giriş çıkışları kontrol ettiği için, önemli bir konumu vardır.

Bu bakımdan tarihi boyunca Antik Yunanlıların, Perslerin, Makedonyalıların, Romalıların, Doğu Roma İmparatorluğunun, Osmanlıların egemenliğine girmiştir. Ayrıca tarihi dönemler öncesine ait, müzelerde birçok eser de vardır. Tüm bunların birleşmesiyle beraber, İstanbul gezi rehberi blog içerisine bile sığmayacak kadar tarihe sahiptir.

Eskiçağdan günümüze kadar uzanması ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olmasıyla, herkese hitap eden bir yapısı bulunmaktadır.

İstanbul’un Kültürel Yapısı

İstanbul tarihi boyunca bahsettiğimiz üzere farklı milletlere ev sahipliği yapmıştır. Bu toplulukların hepsi burada uzun yıllar boyunca yaşamış, bunun sonucunda sadece yapılarını değil kültürlerini de miras bırakmıştır.

Zira şehre her yeni gelen, bir önceki kültürün mirasını kabul etmiş ve onu geliştirmiştir. Bu bakımdan şehirde Antik Yunan eserlerinden Roma’ya, Doğu Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok eseri, kültürü görmek mümkündür. Bu durum yemeklerine, türkülerine ve oyunlarına kadar işlemiştir. Halk arasında hâlâ oynanmakta olan, bazı oyunlar şöyledir;

 1. Halay
 2. Çiftetelli
 3. Roman
 4. Kafkas oyunları
 5. Misket
 6. Horon
 7. Kaşık oyunları
 8. Ermeni halk oyunları
 9. Rum halk oyunları
 10. Zeybek
 11. Karşılama

Yemekleri de tıpkı bu oyunlar gibi renkli bir yapı arz eder. Bunlar her ne kadar çok sayıda olsa da, İstanbul gezi turları içerisine katılırsanız, bunlardan birini de mutlaka tatmanız gerekir;

 1. Ayvalı Yahni
 2. Paskalya Çöreği
 3. Balık Kokoreci
 4. Osmanlı Usulü Tavuk Çorbası
 5. Kavunlu Dondurma
 6. İşkembe Çorbası
 7. Midye Dolması
 8. Çiroz Salatası
 9. Kup Griyesi

Her ne kadar midye dolması farklı illerimizde, ilçelerimizde olsa da, burada ustaların kendine özel tarifiyle yapılır. Dolayısıyla tatmadan ayrılmamanız önerilir.

İstanbul Gezi Rehberi başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

İstanbul'un tarihi yapisi
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

Muğla Gezilecek Yerler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

İstanbul’un Coğrafi Yapısı

Eğer İstanbul’a yerleşmek istiyorsanız İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi haricinde coğrafi yapısını da bilmeniz gerekir. Şehir, iki kıtaya yayılmış durumdadır. Bunlar Asya ve Avrupa olarak adlandırılır. Her ne kadar bölgede yüksek dağlar bulunmasa da, engebeli bir yapısı vardır. Arazinin,

 1. Yüzde 70’i plato ve yaylalardan,
 2. Yüzde 16’sı dağlardan,
 3. Yüzde 10’a yakını ise ovalardan ibarettir.

İlde yer alan dereler şöyledir;

 1. Istranca deresi
 2. Karasu
 3. Sarısu
 4. Çakıl deresi
 5. Sazlıdere
 6. Nakkaş deresi
 7. Alibeyköy deresi
 8. Kâğıthane deresi
 9. Göksü deresi
 10. Riva deresi
 11. Hiciv deresi
 12. Sellimandra deresi
 13. Eyrek deresi

Bölgede yer alan göller ise Büyükçekmece gölü, Ömerli Barajı gölü, Terkos gölü ve Alibeyköy baraj gölü şeklindedir.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul içerisinde gezmeniz gereken sayısız yer vardır. Tarihi dokusu oldukça muazzam olan bu şehir, tatilinizi geçirmek için güzel bir fırsat sunar. Şehirde yer alan ve mutlaka görmeniz gereken bazı tarihi yapılar şöyledir;

 1. Anadolu Hisarı
 2. Rumeli Hisarı
 3. Yedikule Hisarı ve Zindanları
 4. Yoros ve İmros Kaleleri
 5. Garipçe Kalesi
 6. Riva Kalesi
 7. Yerebatan Sarnıcı
 8. Galata Kulesi
 9. Kız Kulesi
 10. Ayasofya Camii
 11. Sultanahmet Camii
 12. Süleymaniye Camii
 13. Ortaköy Camii
 14. Eyüp Sultan Camii
 15. Fatih Camii ve Külliyesi
 16. Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi
 17. Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi
 18. Bulgar Ortodoks Kilisesi
 19. Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi
 20. Topkapı Sarayı
 21. Dolmabahçe Sarayı
 22. Yıldız Sarayı
 23. Beylerbeyi Sarayı

Her ne kadar İstanbul turist rehberi içerisinde gezilecek çok sayıda yer olsa da, bunlar atlamamanız gereken yerlerdir. Eğer bir plan yaparak mümkün olduğu kadar hepsini gezmeye çalışabilirseniz, güzel bir tecrübe kazanabilirsiniz.

İstanbul’un Ekonomik Yapısı

Eğer İstanbul’a yerleşmek istiyorsanız, burasının ekonomik yapısını da bilmeniz gerekir.  Zira İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi gibi kısa ya da geçici bir yolculuğa gelmediğiniz için, ekonomisini de bilmeniz şarttır.

İstanbul içerisinde çok sayıda firma vardır ve bunlar farklı konumlara yayılmış durumdadır. Birçok gazete ve kanalı da burada görmeniz mümkündür. İçerisinde çok sayıda ilçe mevcut olup, bunların da içinde neredeyse sayısız Alışveriş Merkezi vardır.

Bunun haricinde İstanbul’da tarım da yapılır. Bu bakımdan soğan, ayçiçeği, bakla, mısır, yulaf, arpa ve buğday en çok ekilenler listesindedir. Ayrıca domates, karnabahar, bezelye, kabak, patlıcan gibi sebzeler de vardır. Ancak gerek şehrin, gerekse nüfusun büyüklüğü sebebiyle tek başına meyve – sebze gereksinimi yetişmez. Bu nedenle dışarıdan da getirtilir. İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi;

Marmara Denizi içerisinde, 200 üzerinde balık cinsi vardır. İstanbul gerek burada, gerekse Karadeniz’e bakan kıyısında balıkçılık imkânına sahiptir. Lüfer, hamsi, istavrit ve daha birçok tür mevcuttur.

İstanbul’un Ekonomik Yapisi
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

İstanbul’a Yerleşmek

Bu ilde oturmak istiyorsanız, öncelikle İstanbul ev kiraları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Şehrin büyüklüğü sebebiyle burada kesin bir rakam yoktur. Dolayısıyla her semt, farklı rakamlara sahiptir. Örnek olarak Güngören ve Bağcılar gibi yerlerde 300 ile 500 Türk Lirası kiralık evler bulmanız mümkünken, Ümraniye için bu 1500 ile 1800 Türk Lirasına kadar çıkabilir.

Bu nedenle yerleşmeden önce her bir ilçeyi ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir. Bununla beraber ulaşım için endişelenmeniz gerekmez. 23.12.2020 tarihli UKOME kararı kapsamınca İstanbul minibüs ücretleri 2,75 Türk Lirasından başlayarak, 4 Türk Lirasına kadar gitmektedir. Eğer 20 kilometre üzeri gidecekseniz 4 Lira + her kilometre sonrasında ek 10 kuruş vardır.

Metro ise tam 3.50, öğrenci 1.70, sosyal bilet ise 2.50 Türk Lirasıdır. İstanbul’dan dışarı gitmek isterseniz otobüs, tren, uçak ya da gemi rotalarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

İstanbul’un Ekonomik Yapisi
İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi

İstanbul Şehir ve Gezi Rehberi İle İlgili Merak Edilenler

İstanbul’un İlçeleri Nelerdir?

İstanbul içerisinde birçok ilçe vardır. Bunlardan bazıları Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir ve Bayrampaşa gibidir. Ayrıca, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe İstanbul’un ilçelerindendir.

İstanbul’un En Güzel Yeri Neresidir?

İstanbul’a yerleşmek ya da gezi rehberim kapsamında değerlendirmek isteyen birçok kişi en güzel yerinin neresi olduğunu düşünür. Ancak buna bir cevap vermek imkânsızdır. Zira şehir her yerinde farklı bir güzelliğe ev sahipliği yapar. Sultanahmet eşsiz tarihi dokusu ve sokaklarıyla sizi karşılarken, Piyer Loti size unutamayacağınız bir manzara teklif eder. İstanbul’da küçük bir vapur yolculuğu bile size unutamayacağınız anlar yaşatır.

İstanbul’un En Meşhur Şeyi Nedir?

Eğer İstanbul’a gezmek için gelmişseniz, İstanbul turist rehberi kapsamında neleri yiyebileceğinizi de bilmeniz gerekir. Her ne kadar her ilçe farklı tatlara sahip de olsa, bazı ilçelere mutlaka gelip tatmanız gereken lezzetler vardır. Bunlardan bazıları, Ortaköy’de kumpir, Eminönü’nde teknelerde sunulan balık ekmek,
Beyoğlu’nda ıslak hamburger, profiterol ve kokoreç,
Sarıyer’de börek,
Sultanahmet içerisine köfte,
Çengelköy içerisinde salatalık,
Vefa’da boza,
Kanlıca’da yoğurt,
Gibidir.

İstanbul’un Plaka Kodu Nedir?

Ülkemizde birçok kişi illerin plaka kodlarını da merak eder. Bu bakımdan İstanbul incelendiğinde birçok sayı okunduğu için bir karışıklık da meydana gelir. Bunun temel sebebi, şehirde kendi plakası olmayan çok sayıda aracın da bulunmasıdır. Ancak İstanbul’un kendi plakası 34’tür. Bunu görürseniz o araç İstanbul’dan alınmış demektir. Ancak sahibinin oralı olmayabileceği bilmelisiniz.

İstanbul’un Telefon Kodu Nedir?

Ülkemizde her il alan koduna sahiptir. İstanbul için farklı kodlar kullanıldığı için, İstanbul’un telefon kodu büyük bir soru işareti bulundurmaktadır. İstanbul iki ayrı yakada olduğu için, bu numaralar da buna göre ayarlanır.
Eğer arayacağınız yer Anadolu bölgesinde ise 216 çevrilir. Ancak Avrupa içerisinde bulunuyorsa 212 çevrilir. Şayet İstanbul’dan telefon alırsanız, bu kodlar arayan yerin hangi kıtada olduğu hakkında bilgi verir.

İstanbul’un İklimi Nasıldır?

Eğer İstanbul’a yerleşecekseniz, İstanbul’un iklimi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Kışlar İstanbul’da yağışlıdır ve bazen kar görülebilir. Ancak fazla soğuk değildir. Bununla birlikte sert rüzgârları olabilir. Yaz ayları geldiğinde ise kurak ve sıcak günler yaşanır.
Kışın ortalama sıcaklık 8 ile 10 arasında hissedilir. Bahar aylarında 20 dereceyken, yaz ortalaması 30’a kadar çıkabilir.

Kaynak: İstanbul – Wikipedia

Yorum Yap